Podpora dobrovolnictví v hospici - školení
Každý tým, který je vybrán pro podporu Nadací O2 v rámci projektu ThinkBig, musí ještě před tím, než obdrží finanční podporu a pustí se do realizace svého námětu absolvovat vzdělávací kurz.
Náš tým ve složení Vendula Smitalová, Eva Motyková a Kristýna Varadyová si vybral termín kurzu na začátek června. Kurz byl pořádán v Doksech u Mladé Boleslavi. V té době již děvčata znala jmého svého mentora - ano, měl jsem tu čest stát se jejich mentorem. Upřímně - sám jsem si o to řekl, neboť jsem o jejich projektu věděl, věděl jsem i to, že Vendula bydlí v Janovicích, věděl jsem i to, že třídní učitelkou na škole, kde studují je Marie Muroňová a tak byla volba jasná... jenže, to jsme se ještě neznali.
Takže, první setkání s mentory bylo, tak jako u všech ostatních týmů až v rámco pogramu kurzu.
O co vlastně v Doksech šlo?
Jedná se o třídenní soustředění, v rámci něhož se mladí dozví, jakým způsobem mohou čerpat přidělené prostředky, kde a jak je realizována jejich podpora pro případ, kdyby si s něčím nevěděli rady - to je ta méně záživná, ale důležitá část kurzu.
Ta zajímavější část měla tři fáze.
Fáze první - vzájemné poznávání
všichni, jak mentoři, tak i členové týmu jsou formou diskuzí a hry vedeni k uvolněné diskuzi, postupně ztrácí ostych a učí se spolupracovat. Týmy jsou rozděleni do větších skupin a se svými mentory plní rozličné úkoly a řeší předložené situace.
Fáze druhá - společné dílo
to bylo velmi zajímavé - každá skupina obdržela základní funkční kostru "hurtovnice", jak se říkalo za dob Rychlých šípů, nyní bychom mohli říci motokára bez motoru s dřevěnou kostrou a řízená jednoduše nohama pilota. Zároveň obdržela základní sadu materiálu (provázky, samolepky, karton z krabic, papír, alobal, tužky, pravítka....) a cílem bylo:
1. vytvořit funkční realizační tým s jasně přidělenými pravomici a odpovědostí,
2. ve stanoveném čase postavit funkční prototyp motokáry (kapotáž, výzdoba...), vyškolit piloty a zejména "motor", (což byli zvolení kolegové ze skupiny, kteří motokáru tlačí se zavázanýma očima), nacvičit prezentaci a představení výtvoru a řešitelského týmu,
3. zúčastnit se závodů na uzavřeném parkovišti s plněním různých úkolů po trase,
a samozřejmě vyhrát.
Zde se naše skupina sice neprobojovala na stupeń vítězů, ale bramborová je taky dobrá... nicméně, získali jsme druhé místo v eleganci našeho vozidla.
Fáze třetí - školení
ono to vlastně školení v pravém smyslu nebylo, prostě, v průběhu dvou dní byly připraveny různé semináře, zaměřené například na řízení času, role v týmu, zvládání komunikace, jak správně vytvořit plakát, jak prezentovat své myšlenky, jak dostat svůj tým do novin, no, bylo toho opravdu hodně.
Fáze třetí - veletrh
to byl též velmi zajímavý nápad. Každý z týmů (bylo jich cca 150!) si v průběhu doby připravil svůj stánek, v kterém prezentoval svůj projekt. Večer pak byl zrealizován "veletrh", kdy se mohli všichni mladí i jejich mentoři seznámit se všemi týmy prostřednictvím jejich prezentace. Ve společenském sále bylo nabito lidmi, mladí vzájemně nasávali informace od ostatních a protože se postupně vystřídal celý tým (vždy jeden u stánku, další na ploše), měli všichni šanci zjistit co a jak se dělá jinde.
Na závěr všichni členové týmu obdrželi výstupní list a s přáním hodně úspěchů se mohli vydat na cestu domů.
Můj tým to měl jednoduché, domů, na Bystré jsem jel také, vozidlo mám prázdné a tak jsme jeli společně.
Na celé akci bylo zajištěna fotodokumentace ze všech tří dnů. Vybral jsem z dostupných oficiálních snímků pro ilustraci několik záběrů - první fotoreportáž. Ale, samozřejmě jsem sám neodolal a zdokumentoval jsem si zajímavou veletržní část a kousek ze skupinové páce - druhá fotoreportáž..
Když se pozorně podíváte, najdete na některých fotografiích jak Vendulu, Evu i Kristýnu, ale - a to nebývá často (protože většinou ten fotoaparát držím :-)), i mne...
Takže - kurz proběhl, všichni jsou vyškoleni a ví jak teoreticky na to. Od Nadace O2 jsou týmy vybaveni finačně i propagačními materiály a nyní je na nich to hlavní - realizace nápadu.
Naše děvčata budeme sledovat a průběžně se zde na WEB stránkách dozvíte informace o vývoji jejich projektu.
-vl