Volby do senátu 2014, II.kolo

II.kolo senátních doplňovacích voleb

Vladimír Kutlvašr - 18.10.2014

Doplňovací volby poběhly v Janovicích a na Bystrém ve dnech 17, a 18. října 2014.  Jednalo se již jen o volbu mezi dvěma kandidáty, volby do zastupitelstva obce jsou již uzavřeny, a tak se odhadovala nižší účast voličů.

Nicméně - volit bylo nutné a tak v Janovicích na obecním úřadě a na Bystrém, tradičně v hasičské zbrojnici, byly otevřeny dveře pro voliče přesně ve 14:00 hodin v pátek. 


Obě volební komise se sešly včas, členové se vzájemně se dohadovali, kolik vlastně voličů ten den přijde. Vše bylo opět, péčí OÚ, k volbám připraveno a tak nebylo nutné nic speciálního upravovat. A tak se řešily různé jiné věci, diskutovalo se o všem možném, a čekalo se na pvního voliče. V janovicích se první objevil hned po druhé hodině. Další přicházeli postupně, rozhodně se však netvořily fronty. Stejné to bylo i u volební komise na Bystrém.

Na rozdíl od prvního kola, kdy byl každý volič vyzbrojen sadou volebních lístků, nyní se volební lístky voličům předávaly až před samotnou volbou spolu s volební obálkou. Za plentou se každý volič většinou zdržel skutečně jen krátce, však šlo jen o to, vložit do obálky jeden ze dvou lístků, nic se neškrtalo, nic dalšího nevybíralo.

Čas ubíhal komisím zřejmě pomaleji, v první den voleb navštívilo volební místnost v Janovicích jen cca 100 voličů (což je pod 10% a to je opravdu málo.) Na Bystrém byla volební účast vyší, odhaduji cca 15%).

Duhý den se zahajoval standadně v 8:00 hodin. Opět, voličů bylo jen poskrovnu. A tak byl čas například na výpočet průměrného stáří komise v Janovicích, která je letos skutečně mladá - vyšlo číslo 28 let.

Jen jednou vyrazila část komise za voličem do jeho domova. 

Pomalu se přiblížila 14-tá sobotní hodina a s úderem celé hodiny se volební místnost uzavřela. Počítání bylo skutečně jednoduché, nejprve zjistit počet platných a neplatných lístků, pak kontrola obsahu a rozdělení na dvě pomyslné hromádky. Vložení zjištěných dat do připraveného programu byla již jen otázka chvilky, vytisknout nutné protokoly, podpisy a je možné vyrazit do Frýdlantu na předávací místo.

Tentokráte vše proběhlo velmi rychle, Janovická komise se s komicí Bystřanskou potkává ve Frýdlentě. Předávka dokumentů a dat probíhá u obou komisí bez problémů a tak je možné si konečně oddychnout a vydat se zpět.

Volby byly tedy úspěšně zakončeny.

Volební účast nakonec dosáhla v Janovicích 14,51% a na Bystrém 23,85% . Celkově pak obec Janovice dosáhla na 16,1% účast (z 1528 voličů platně hlasovalo 246 voličů).

Detailní výsledky za obec,
detailní výsledky za 1.volební okrsek,
detailní výsledky za 2.volební okrsek,


Volby do senátu II.kolo

DSC_4250.jpg
DSC_4253.jpg
DSC_4257.jpg
DSC_4260.jpg
DSC_4262.jpg
DSC_4265.jpg
DSC_4275.jpg
DSC_4283.jpg
DSC_4288.jpg
DSC_4290.jpg