Stavění májky 2014

Stavění májky na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 9.5.2014

a samozřejmě, spojené s vítáním jara - pálením "čarodějnice". To vše proběhlo tentokráte na Bystřance dne 31.4.2014. Sešlo se množství  lidí z Bystrého, i přespolní s objevili. Pěkný vzrostlý strom byl již připraven a parta mladých jej již odhalila odstraněním kůry.

U ohniště se připavuje základ na velký oheň, čeká se na slavnostní stavění máje.

Ale nejprve májka - ještě je potřeba vyhloubit dostatečnou díru, aby kmen dobře držel, až se jej podaří vztyčit. Na špičce kmene je již uchycen maldý stromek s jehličím (a já to prozradím - jedná se o vánoční stromek a jehličí je umělé - prostě, bylo to výrobně nejjednoduší). Na tento kmínek chlapi zavěsili i láhev pálenky, prý aby dozrála - no, nevím, uvidíme.

Rada starších už plánuje, jak vlastně májku vztyčit. Měly by stačit dvě pořádná lana, ale kde je vzít, jedno by bylo, ale druhé? Nakonec dobře posloužila stará hasičslá hadice - však jsme všichni hasiči, ne? Jen kdyby to uvázání bylo uděláno šikovněji. Takto, po vztyčení kmene, měla obě lana sama sklouznout dolů. Ale, nic není jednoduché, lana si pěkně držela ve výši a tak se nakonec musel najít odvážlivec a hlavně silný muž, který se po kmeni do výše vyšplhá. Jak rozhodnuto, tak uděláno, ze země to vypadalo jednoduše, osobně bych nevyšplhal...

Máje stojí rovně, jde se k připravenému ohništi, na kterém je již postavena hranice. Stanislav se ujal slavnostního zapálení, jenže mu to nejde tak dobře, jak bylo zamýšleno. Nakonec sejmul svůj čarodějnický klobouk a vyjmul z něj vycpávku - zmačkané noviny. No a hned plamínek pod dřívím veseleji vyšlehl a postupně se rozšířil na celou hranici. Na vrcholu byla připravena "čarodějnice" - samozřejmě jen zjednoušená jako-čarodějnice. Také rychle vzplála a zmizela.

Hranice prohořela, sesula se na stranu a to byl signál pro první opékače špekáčků. Objevilo se jich najedno více - však si jich každý měl přinést s sebou dostatečné množství. Pěkně zavolěly a první je již ochutnávali.

Zatím byla dopravena další várka lahvového piva - nějak ty první rychle zmizely.

Oheň se pěkně rozhořel a ohříval okolí, špekáčky pomalu docházely a okolní lavičky byly již plně obsazeny. Je nejvyšší čas hrábnout do strun. Jirka s Mariánem naladili svůj hlas, dorovnali napětí strun na kytaře a první tóny zazněly.

Pomalu se stmívalo, ale lidem se domů jít nechtělo. A tak zněly melodie dlouho do noci...