Bál SDH Bystré 2014

Bál - zábava jak má být. Tentokráte s SDH a U Toflů

Vladimír Kutlvašr - 24.1.2014

Je 18.1.2014 a v podvečer se začíná plnit sál restaurace U Toflů. Začíná zábava, tentokráte pod vedením dobrovolných hasičů z Bystrého. Přichází známí i neznámí a hledají to své místečko u stolu na sále.

Pro tento večer je připaveno několik vystoupení, tombola, dobrá hudba i občerstvení...

 


 

A bylo více důvodů, proč na zábavu zavítat. Za prvé, hasiči, jako každým rokem, navštívili v dostatečném předstihu snad všechny rodiny na Bystrém a roznesli pozvánky. Mnoho zájemců o účast zároveň již i uhradilo vstupné a měli tak již předplacen vstup. Za druhé, jedná se o tradiční a dobrou zábavu, hodnou Bystřanů. Za třetí, byl připraven pěkný program a dobrá kapela Ladislava Pospěcha a za čtvrté, na hosty čekala velká tombola.

Takže - důvodů bylo dost, pojďme se tam podívat.

Taneční parket je zatím prázdný, hosté jsou rozsazeni u stolů a muzikanti si připravují své nástroje. Několik zvědavců si prohlíží své možné výhry v tombole. Ta je pro dnešek poměrně velká a bohatá - jako hlavní výhra, která obnáší dva kubíky dřeva od OÚ Janovice. Ale i ostatní výhry jsou zajímavé, od mixéru, nářadí na zahradu, různých doplňků do kuchyně, dobrot, ovoce až po láhve vín - no, je toho skutečně hodně.

První taneční tóny se začaly linout hned po slavnostním zahájení plesu, který provedl Vlastimil, jako nový starosta SDH. Tanečních párů zpočátku mnoho nebylo, ale tak tomu bývá vždy na úvodu jakékoliv podobné akce. 

Ve dveřích do místnosti za výčepem se objevuje Lucie Hoffmanová a za ní vykukují hlavy děvčat - mažoretek.  První kulturní vložka mohla začít. Za doprovodu rázné hudby napochodovaly  mažoretky a na ploše sálu se rozvinuly jejich pohybové kreace. S velkým potleskem se hned za nimi objevily mažoretky mladší a nejmladší. Všiml jsem si, jak jim jejich maminky drží palce a zároveň si jejich vystoupení natáčí na svůj mobilní telefon. Potlesk byl skutečně velký, děvčata však nepřidávala na svém vystoupení, neboť všechny spěchaly na další slíbené vystoupení do Raškovic.

Hudba opět převzala vládu nad sálem a tanečních párů bylo již podstatně více.

A je zde další díl - taneční pár mistrů republiky předvedl své špičkové výkony v různých druzích společenských tanců. A že to umí, o tom není a nebylo pochyb. Hodně lidí zatajilo dech při jejich pohybovém ztvárnění doprovodné hudby. A já si představoval, zda bych to také dokázal - a došel jsem k závěru, že asi ano, ale jen na úrovni toho pouštěče hudebního doprovodu... Tam, na místě, však nebylo možné jakékoliv mé zaváhání - chtěl jsem jejich tanec zachytit a přenést i sem na WEB. A tak znám vlastně jejich výkon jen z hledáčku fotoaparátu.

PEKLO - tak se nazývá poměrně malá místnost za sálem a organizátoři ji jako "peklo" skutečně pojali. Černými závěsy počínaje, svíčkami pokračujíc a vrcholem je i kouřový automat, kterým se prostor Pekla občas zahaloval. Zde byl poměrně hojně navštěvovaný barový pult, u něhož se podával nápoj, zvaný např. "Luciferova krev", "Čert", "Ďábův kotel" a další pekelné nápoje. Sám jsem si vyzkoušel dva, jeden na zahájení a druhý, když jsem odcházel. No ten druhý byl svým působením spíše tím hřebíčkem na konci. 

Taneční páry postupně zabírají celou plochu sálu a organizátoři ve dvojicích vyráží za hosty nabízet lístky do tomboly. No nekupte to - za pět korun. A tak je vidět na některých stolech, že na stole, pro rozložené lístky, není ani vidět ubrus. Někteří si chtějí to své plesové štěstíčko pojistit.

Losování probíhá tradičním způsobem - klasicky z hrnce tažené lístky, přebírání vyhraných cen po projití celého sálu, pěkně všem na očích - "hele, Mařko, co on to zase vyhrál...". Počet cen se pěkně zkrátilo, až byly rozdány skutečně všechny. Snad byli uspokojeni všichni hosté, některé ceny se konzumují hned, něco se nechává "na doma". A ty dva metry dřeva? Ty si odnesl (tedy virtuálně) soused, to jsem zvědav, až je bude zpracovávat...

A opět muzika a Peklo, Peklo a muzika, moc se diskutovat nedalo a já? Já musel splnit také tu manželskou povinnost a provést drahou polovičku po parketu.

Půlnoc byla za chvilku a byl načase přesun domů. Poslední kontrola, zda mám všechno fotonádobíčko a já s hrůzou zjišťuji, že jsem to zase jednou přehnal - sedmset záběrů - no, to budu zase zpracovávat celý týden. Ještě že se mi na konci zaplnila datová karta. Ach jo.

Ale, zábava byla pěkná, lidí akorát, pekelné nápoje zahřály, tombola zmizela a hostinský? Ten se téměř nezastavil. Muzikanti pravidelně zaplňovali taneční plochu........a ani jsme se nenadáli a akce byla úspěšně za námi.

A jdeme na další! Ta bude za chvíli - tentokrát pod taktovkou našich Sokolů. Tak si ji nenechte ujít!

Vladimír