PLACKY 2014

PLACKY 2014 - článek                   PLACKY 2014 - foto


PLACKY 2014 na Bystrém ve znamení mlhy...

Vladimír Kutlvašr - 5.8.2014

K létu na Bystrém patří i zábava, ke které se již dlouhá léta pojí výroba a konzumace bramborových placků. No a znalci a místní ví, že se jedná o velkou akci, která nemůže probíhat nikde jinde, než na naší Bystřance. Vždy se jedná o akci velkou svým rozsahem a oblíbenou mezi místními, ale i přespolními. Letos proběhla  v pátek 1. 8. 2014 a byla, jak je předznamenána v názvu článku, plně ve znamení mlhy. 

 

Nebojte, ono to nakonec dopadlo dobře, ale den předtím - ve čtvrtek, bylo pěkně ošklivo - trvalý déšť a poměrně zima, prostě počasí pod psa. Šel jsem se v pátek dopoledne podívat, jak se daří Sokolům připravovat prostředí, ale nachytali mě. Na místě totiž nikdo nebyl, ale vše připraveno bylo. Trochu jsem se vylekal, ale pak si uvědomil, o co jde. Byl totiž pracovní den, tak kdo by také dopoledne na Bystřance byl? Hlavní přípravy proběhly samozřejmě již ve čtvrtek odpoledne. Udělal jsem alespoň několik dokumentačních fotek. Z nich nálada londýnských podzimních dnů jen čiší....

Zábava měla zahájení nastaveno na pátou hodinu odpolední, a tak jsem se na místě objevil, vybaven svým fotonádobím, kolem čtvrté hodiny. Samozřejmě, organizátoři již byli na místě a stánky se pomalu plnily zbožím. Jen ta mlha si nechtěla nechat říct. Na vstupu byl připraven stůl s pokladnou a "pokladní" již čekala první návštěvníky.  Stal jsem se tak prvním platícím, obdržel jsem identifikační modrou pásku na ruku a mohl jsem vstoupit do areálu. Většinou všichni vzhlíželi vzhůru, zda - alespoň na chvilku - nevykoukne sluníčko. Nakonec jsme se shodli, že je vlastně dobře a že mohlo být ještě hůř - důležité je, že neprší.

Hned zpočátku se objevilo velké vozidlo s přívěsem - to přijela hudební skupina SAGAR

U této skupiny se chvilku zastavím. Všímavý čtenář ví, že původně bylo organizátory oznámeno vystoupení vyzkoušené skupiny R.U.M. Jenže, jak jde život (ten je plný změn), tak se stalo, že skupina vystoupit jednoduše nemohla. Na poslední chvíli se podařilo kontaktovat pro Bystřany zcela skupinu novou. Jednalo se o hudebníky z Palkovic. Specializují se na vystoupení před studenty v rámci projektu Boj proti násilí, a tak bylo velké očekávání, jak se tato skupina  ukáže a co předvede u nás. Myslím, že sokolíci se trochu zapotili. Mrknul jsem se na WEB skupiny,  mají za sebou dobrou a prospěšnou činnost. No, pro Bystré to je velká změna... uvidíme, respektive - uslyšíme.

Zahájení na sebe nechalo dlouho čekat, alespoň já z toho měl takový pocit. Od páté hodiny jen tichá reprodukovaná hudba, prostranství pod postavenými stany se pomalu naplnilo a všichni, včetně mne, očekávali další dění. Ptal jsem se, kdy vlastně začnou a bylo mi sděleno, že se se skupinou dohodli na sedmou hodinu. No, to bylo ještě za chvilku, a tak jsem si šel objednat jeden  bramborový placek. Pro zajímavost, byl jsem druhý v objednávce. Také jsem placek hned obdržel - a byl výborný. Se zamaštěnými prsty se nedá fotit, a proto jsem si je honem utíral, protože se na pódiu začalo něco dít.  Přesně v sedm hodin vystoupil hlavní kytarista skupiny a zahájil produkci. Očekával jsem, jak to běžně bývá, že si skupina bude nějakou dobu hrát pro prázdný parket. Dnes by to bylo i pochopitelné, že by parket zůstal dlouhou dobu prázdný, ale hudebníci zahájení pojali zcela jinak, než jsme zvyklí. Jako první pozvali na parket naše nejmenší a zazpívali s nimi několik dětských písniček. To byl pěkný začátek. Tím totiž  získali pozornost rodičů dětí. Hned poté byly vyzvány maminky na parket a po jejich úspěšné taneční kreaci na pódiu museli nastoupit i tatínci. To bylo již za plné pozornosti všech návštěvníků a i tatínci se svými ratolestmi sklidili velký (a zasloužený) potlesk. No a bylo to. Elegantní a nenásilné. Hudebníci si získali pozornost a mohli dále hrát s vědomím, že hrají pro lidi a ne do prázdna. To si u mne zasloužilo pochvalu.

Bramborové placky - tahák této akce, vznikají dílem v kuchyňce Bystřanky - zde vládne Radan se svým mixérem a dílem ve stánku pod Bystřankou, kde byly připraveny a roztopeny tři plynové desky na pečení. Všichni jsou již sehraní a každý ví přesně, co má udělat pro to, aby placky byly tak akorát. Vedle, v pokladně placků, vládne paní Božena, prostě, vše je připraveno na velký nával. Pamatuji si jeden rok, kdy se na placky čekalo i velmi dlouho, jaký o ně byl velký zájem. Dnes to ale asi nebude tak "horké", není na to bohužel příliš příznivé počasí.

Na ploše u hřiště je připravena velká, ale opravdu velká trampolína s ochrannou sítí. To Sokolové představují novinku letošního léta. Trampolínu zakoupili po velkém zvažování a testu z předchozí akce, kdy měli trampolínu zapůjčenou. I tenkrát slavila u dětí velký úspěch. I nyní byla v podstatě pořád obsazena. Z bezpečnostních důvodů mohou trampolínu využívat maximálně tři děti - chvílemi jsem sledoval i pěknou frontu před vstupem. Pohled na skákající děti ve mne vyvolával otázku, zda ty děti nejsou z gumy...

 

Již na poslední akci, kterou pořádali naši hasiči, jsem zkonstatoval výborné maso, připravené v našem udícím zařízení. I tentokráte jsem se nezklamal a ochutnal jsem křehké maso kuřecí i steak hovězí... Osvědčilo se opékat maso "na zakázku", ne dopředu. To si zákazník pěkně objedná porci a informaci, že je hotova, se předává lodním zvonem, pověšeným na tyči stánku. Ukázalo se, že se jedná o efektivní způsob a byl také hojně využíván. Zákazník tak dostane skutečně čerstvě upečené maso a nemusí se bát, že bude usušené. Nakonec se zvon ozýval poměrně často a já se ani nedivím.

Hned vedle bylo možné zakoupit čepované pivo a třeba i něco ostřejšího. O to se postaraly naše sokolky a jako vždy perfektně a s nadhledem. Nikdo čekat nemusel, vše běželo jako na drátku...

I malí měli možnost si u rodičů vyškemrat něci na zub - to je samozřejmé. Nejvíce na odbyt zřejmě šel "pendrek" a brambůrky. No a abych byl v popisu úplný, stánky na pivo byly hned dva a myslím, že si ani nekonkurovaly. Prostě - pivaři vyzkoušeli oba a zůstali věrni jen tomu svému...

Myslím, že nikdo nestrádal, na nic nemusel čekat, prostě - obsluha byla perfektní. Ale vraťme se k pódiu a tanečnímu parketu. 

Uváděl jsem, že se jednalo o bystřanskou prvotinu - vystoupení skupiny SAGAR. Teprve zaplněný parket a spokojensot zákazníka ukáže, zda byla volba dobrá. Myslím, že se vše vyvedlo. Parket byl plný v podstatě pořád a když se řádně setmělo, z pódia začaly šlehat laserové blesky a kytara zakvílela známé melodie...co budu vyprávět, to se musí vidět. Skákání do rytmu si všichni užili až až . 

V polovině akce se u pódia objevil Břéťa Skotnica. A protože se s kapelou zná, vystřihl si s nimi hned několik písniček - skoro, jako by k nim patřil. Je zajímavé, jak moderní pojetí hudby se dá doplnit klasickými houslemi v rukou dobrého hráče. Jednalo se o příjemné zpestření večerní produkce a přítomní výkon ocenili velkým potleskem.

 

Zde bych mohl své vyprávění zakončit. Ale nedá mi to, abych ještě nezmínil zpěvačku kapely. Ta mne skutečně zaujala nejen svou pohybovou schopností, ale i svým zpěvem. A tak jsem jí věnoval svou pozornost těsně před svým odchodem.

Placky se, přes vyslovenou nepřízeň počasí, vyvedly. Skupina SAGAR si zřejmě vybojovala svým výkonem (alespoň podle mne), možnost dalších vystoupení na Bystrém a návštěvníci - ti byli zřejmě všichni spokojeni. Hlavně že nepršelo.

Takže tak - mrkněte se ještě na fotogalerii...


PLACKY 2014 - článek                   PLACKY 2014 - foto