Ondrášův pohár - Janovice 2014

Ondráškův pohár - Janovice 2014

Vladimír Kutlvašr - 23.6.2014

Je sobota 21.6.2014 dopoledne - v Janovicích se objevilo velké množství červených vozidel a kolem restaurace Ondráš začalo být docela živo. Přijel jsem na poslední chvíli, právě se zahajoval Ondráškův pohár. Rychle vytahuji fotoaparát z brašny a závěrka cvaká...

 


Družstva malých a nejmenších jsou již seřazena, slavnostní nástup a zahájení může být odstartováno. Nejsou to ale družstva všechna. Jak jsem si zjistil na startovní listině, bude dnes soutěžit celkem 28 družstev a to hned ve třech kategoriích - žáci starší, žáci mladší a tzv. mini. Těch "mini" byla jen dvě družstva (ale i to je milé), mladých bylo čtrnáct družstev a zbytek - 12 (počítám dobře?) bylo starších.

Zahájení úspěšně proběhlo. Na silnici je ale velký ruch, to jak přijíždějí další soutěžní družstva a pomalu přichází rodiče, babičky a diváci. Startovací plocha je připravena, vymetena, nádrž na vodu je plná, a tak se může soutěžit.

Jako první jsou domácí - Janovice - mladší žáci. Mají čest zahajovat a ukázat ostatním, jak mají útok nacvičen. Jejich červené dresy svítí a děcka jdou na start. Útok je bezchybný a časomíra se zastavuje na číslici 34,113 sec. Tím je nastavena výchozí meta a nyní je na ostatních, jak se s tímto časem vyrovnají. Děti jsou evidentně rády, že to mají za sebou a že útok zdárně dokončily.

Rychle sbalit "fidlátka", dospělí odtáhnou stroj ze startovací plochy a uvolňují místo pro další družstvo. Malí hasiči si vyměňují své poznatky z útoku a vzájemně se pošťuchují.

Přecházím k časomíře a prohazuji několik slov s obsluhou - odpoledne půjdou na Údolí hromu soutěžit a zároveň zajišťovat videopřenos z celé akce. Za páskou pro diváky, v horní části sadu, zahlédnu "zdravotní hlídku", jak kontroluje bedlivým okem dění kolem. Snad se nikomu nic nestane.

Družsva se střídají rychle za sebou - na startu je mládež z Nové vsi. Postupně dělám různé záběry z útoků a čekám na družstvo z Bystrého. Na to si ale musím počkat, zatím soutěží další týmy. Využívám chvilky a objedávám si párek v rohlíku - to jsem si pochutnal. Mezitím se provádějí různé změny v pořadí útoků, protože se některým soutěžícím nepodařilo stihnout svůj startovní čas. Ale organizátoři se se změnami samozřejmě rychle vyrovnali.

Družstvo z Bystrého - žáci starší jde na start - málem jsem je nestihl. Všiml jsem si, jak přijíždí požárním vozidlem a přichází do areálu. Jsou všichni a jsou naladěni pozitivně. Myslím, že děcka svou úlohu berou trochu s nadhledem, dospělí vážněji - moc drží svým ratolestem palce.

Útok se podařil - dosažený čas je 19,564 sec. Výborný čas, na konci se ukázalo, že stačil na pěkné třetí místo ve své kategorii.

Zanedlouho se připravují žáci mladší z Bystrého. Nervozita stoupá a jde se na start. Ten se povedl perfektně - útočící jsou již na svém místě u terčů a čekají na vodu. Ta stále nejde - při startu totiž  zapomněli zapojit hlavní hadici. Trochu zdržení, než nejmladší najdou problém a napraví jej. Přece jen, pomoc dospělých není možná. Vše je napraveno a strojník přidává plyn na stroji. Voda, směrovaná malými hasiči, stráží terče, červená signálka svítí, ale zdržení na startu znamená až desáté místo. No nic, mladí se poučí a příště to bude jistě lepší...

 Velký potlesk si ale zasloužili, vždyť do útoku dali vše.

Na place se odehrávají malá i velká vítězství, ale i prohry. Ne vždy se týmům daří, někdy vysloveně maličkost znamená konec nadějím. Sleduji mladé hasiče, jak bojují sami se sebou a jak jsou šťastni, že něco dokázali. Lituji, že nemohu počkat až do samého konce soutěže a vyhlášení vítězných týmů, ale povinnosti mne volají. Je potřeba se rychle přesunout do Údolí hromů, kde vrcholí přípravy na soutěž dospělých a já tam mám také své úkoly.

A tak nechávám soutěž soutěží, držím v duchu všem palce a utíkám k vozidlu. Věřím, že vše dopadlo dobře a všichni byli spokojeni. 

V přiloženém odkazu je k dispozici výběr mých záběrů z akce, a tak se tam snad najdete...