Ondrášův pohár 2014

Ondrášův pohár v Janovicích

Vladimír Kutlvašr - 8. 7 .2014

Sady Petra Bezruče, to není jen místo pro odpočinek, to je také místo pro sportovní klání. V tomto případě si zde v neděli (6.7.2014) v odpoledních hodinách dali "dostaveníčko" dobrovolní hasiči. Ano, v neděli se odehrál již 24. ročník soutěže Ondrášův pohár. 

Dopoledne sluníčko ukazovalo svou sílu, a tak se všichni těšili na odpolední zápolení.  První hasičská vozidla se začala objevovat a obloha zešedivěla. Ale co naplat, soutěž je soutěž a hasiči na případný déšť nemohou hledět.


 

Vše bylo připraveno, já zanechal svou připravenou práci na baráku, popadl fotonádobíčko a spolu s ostatními čekal na slavnostní zahájení. To mělo proběhnout přesně ve dvě hodiny. Kontroluji si nastavení fotoaparátu - a co to? - displej je úplně slepý.  Já nechal doma v nabíječce baterii!! To je horší, než kdybych zapomněl doma film :-). Ach jo...mrknu na hodinky, mám na nápravu jen pět minut. Rychle do auta, vedle stojící hasič se diví, že ještě nic nezačalo, a já už odjíždím. Na vysvětlování nebyl čas - už jsem pryč. Stihl jsem to zpět jen tak tak.

Slavnostní nástup je již svolán. Dnešního zahájení se také zúčastnil pan starosta obce - však je také soutěž konána pod jeho záštitou. Je zahájeno a jednotliví velitelé soutěžních družstev mají malou poradu, kde se upřesňují pravidla soutěže.

První na řadu jdou místní hasiči. Ptal jsem se, zda je to pravidlem, aby zahajovali místní a bylo mi odpovězeno, že to pravidlo není, ale je to obvyklé - tak jsem zase o něco chytřejší. Soutěžící  v šedomodrých úborech se  shromáždili u startu a připravují si své nádobíčko. Časomíra je také připravena, displeje ukazují samé nuly - kolik budou ukazovat na konci útoku? 

Výstřel startovací pistole zahájil odpočítávání času a soutěžící vyrážejí ke stroji. Vše probíhá dobře, hasiči vybíhají do kopce a roztahují své hadice. Savice je v nádrži s vodou a čeká se na čerpadlo. No, trochu se vývoj zpozdil, ale proud vody v hadicích rychle stoupá vzhůru k terčům. První cíl - "plamínek" je dole, rychlá výměna útočné hadice a znovu jede mašina na plný výkon. Další dva terče hlásí červenou barvou cílový stav a rozhodčí zvedají bílý praporek - útok je platný.

Displej se zastavuje na číslici 33,984 sec. Zjišťuji, zda se jedná o čas dobrý a dozvídám se, že na této trati bývají časy lepší. Ale uvidíme, jedná se o první útok...

Na startu se postupně vystřídá sedmnáct soutěžních družtev ve dvou kategoriích - samostatně muži a ženy. Diváci postupně přichází, ale jak jde čas, chvílemi se uchylují pod střechy připravených stanů. Organizátoři totiž počítali i s nepřízni počasí, a tak je kde se schovat - občas totiž bohužel prší.

V horní části se chvílemi vytváří fronta na pivo a nějaké nealko. To pivo, to jsem skutečně záviděl, dal bych si také, ale má lenost jít pěšky a tedy jet autem mne nyní odsoudila k pivu nealko. Dobře však že existuje alespoň tato varianta. Vedle se ohřívaly klobásky a nikdo si nemohl vlastně stěžovat - tedy, až na to počasí, protože to si dělalo, co chtělo...

Pozor, na startu je již  SDH Lubno a to nastavuje laťku velmi vysoko - dosažený čas je 21,060 sec. A to je velmi, velmi pěkné.

Postupně se přesouvám do různých pozorovacích pozic. Chvílemi riskuji, že mne soutěžící pěkně pokropí, ale "slíznul" jsem to jen jednou a ještě jen málo. Organizace soutěže je dobře připravena, a tak vše jde, jako po másle.

Na start se připravují chlapi z Bystrého. Je na nich vidět velká ambice a snaha, dokázat sobě i  ostatním, že se s nimi musí počítat. Vybral jsem si místo u prvního cíle abych měl přehled a byl u toho, kdyby se něco zvrtlo. Ale ono se nic nezvrtlo a útok byl dokonán v krásném čase 23,289 sec. Na první místo to nestačí, ale na bednu to bude. Mimochodem, Jirkovi se povedlo zasáhnout cíl v pravém proudu za úžasných 17,760 sec - a to byl rekord dne.

Opět prší. Sice jen jemně, ale prší. Sleduji start a zrovna se nedaří. Soutěžící ženy uslyšely krátce za sebou dva výstřely - to znamená okamžité zastavení útoku. Chvilku se dohadují, která za to může a vrací se na start. Podruhé je vše v pořádku a útok se podařil s pěkným časem a s bezpečným zasažením všech tří terčů. Vracím se pod střechu, nějak je více vody ve vzduchu a to objektivy nemají rády. Pozoruji dění a najednou vzruch - při útoku se jednomu soutěžícímu dostala do oka nečistota. A tak má zdravotní služba hned možnost zasáhnout. Oko je v pořádku, nečistota vyplavena, vše je naštěstí v pořádku. 

Soutěž jde do finiše, poslední družstvo vybíhá na trať. Platný pokus, a tak všichni postupně balí. Jako by se počasí umoudřilo a závěrečný nástup s předáváním cen je bez deště. Jsou vyhlášeny první tři družstva v kategorii žen i mužů. V kategorii mužů je putovní pohár za první místo zapůjčen a odváží si ho SDH Lubno, druhé místo obsadil SDH Lhotka. SDH Bystré nakonec obhájil třetí stupínek. SDH Janovice důstojně obsadil místo desáté. To ale nevadí, zase připravili a zorganizovali pěkné soutěžní odpoledne. Ceny byly předávány starostou obce, který zároveň připomněl dokončení a předání stavebních úprav na janovické hasičce.

Dokonáno -  a za rok se zase uvidíme...