Hasičská soutěž SDH Lubno 2014

Velké hasičské celodenní klání na Lubně.

Vladimír Kutlvašr - 17.6.2014

Hned od ranních hodin se začalo na soutěžní ploše ozývat hlasité vyvolávání a samozřejmě zněla i hudba. To se začala sjíždět první soutěžní hasičská družstva a v Lubně se zahajovaly hned dvě soutěže - dopoledne 28. ročník Memoriálu Františka Sluky a odpoledne 12. ročník o Pohár obce Lubna.

A soutěž to byla veliká, převeliká - jestli jsem dobře poslouchal, na ranní klání se postupně dostavilo přes šedesát družstev dětí a odpoledne si poměřilo své dovednosti kolem čtyřiceti družstev dospěláků.

 


Samozřejmě jsme měli svá "polínka v ohni". Ale o tom později. 

Na plochu se postupně objevovaly větší či menší červené vozy a kolem se rojili mladí, starší i nejstarší hasiči. Reprobedny na vyvýšeném místě se snažily vytvářet tu správnou soutěžní atmosféru. A vzadu u stánků se objevil první dým z komína, předznamenávající opékané klobásky. Pivo bylo naraženo, a tak se mohlo soutěžit a soutěžit.

Jen kdyby to počasí bylo stabilní, nejlépe ve stavu, v jakém bylo na počátku soutěžního dne. To pěkně vykouklo slunce a rozehřívalo soutěžní prostor. Dráhy byly připraveny hned dvě: levá pro mladé - byla kratší a pravá - delší pro dospělé. Ta už proklepla fyzickou zdatnost soutěžících plnou měrou. Ale obě byly pěkně na rovince, a tak byl perfektní přehled o vývoji právě prováděného útoku.

Časomíry byly samozřejmě také dvě, pěkně velké zobrazovače, a tak si nikdo nemohl stěžovat, že nevidí na výsledky.

Ale k počasí - posléze se na východě objevily šedé mraky, ocelová obloha nevěstila nic dobrého. Chvíli to vypadalo, že se šedá barva postupně přesunuje na jih a pak na západ, ale nakonec ty kapky přece jen dopadly. Nejprve jen postrašily, pak se rozpršelo naplno. No a to se zopakovalo v průběhu dne několikráte - jednou dokonce chvíli dopadaly i malé kroupy. Ale - hasiči se přece vody nebojí, ne? A tak se statečně soutěžilo i za mírného deště.


Z našich se na plac připravilo družstvo starších žáků z Bystrého.

Mladí mají zbrusu nově vyšperkovanou mašinu, svítí se novotou, jen co je pravda. Soutěžící se vytáhli, všichni nastoupili do soutěže se zbrusu novými tričky - svítí pěkně do dálky - červená barva prostě k hasičům patří.

Útok se vydařil, jak jinak - obě cílové mety byly dosaženy a červená nad terči se rozzářila pod náporem proudu vody. Výkon samozřejmě sledovala řada Bystřanů a naše děti sklidily velký potlesk...

Fofo - starší žáci Bystré


 

Mladší žáci z Bystrého nastoupili později. Jejich výkon byl obdivuhodný. Mladší žáci, to jsou vlastně svým způsobem caparti, kteří sotva svou hadici unesou. Ale bojují plným srdcem - tedy naplno. Jen jim nádobíčko musí připravit ti starší, nebo za jejich dohledu. Plocha je připravena, hadice, proudnice, rozdělovače, či jak se to vše nazývá, bylo správně poskládáno a jde se na start.

Na tak malých hasičích je krásná ta jejich bezprostřednost. Na jedné straně, jak to berou vážně, ale na druhé straně jsou schopni svou pozornost rozdělit a věnovat ji i na mávání své mámě a to přímo ze startu.... Start!.. Práskl výstřel a caparti vyrážejí. Vše jde jako na drátku a malí ukazují, že jim to funguje také dobře a že umí.

Červená svítí - útok je dokonán.... malí spěchají zpět pomáhat balit a uvolnit místo dalším soutěžícím.

Foto mladší žáci - Bystré


 

Vzápětí se na start hrne další družtvo, tentokráte mladší žáci z Janovic . Ale počasí si nenechá poroučet a plocha se zalije poměrně hustým deštěm. Je vyhlášena krátká přestávka, naštěstí opravdu jen krátká...

Starší přinesli stroj a pomáhají poskládat věci na startovací plošinu. Caparti jsou trochu nervózní, ale to je zcela pochopitelné. Hlavní rozhodčí kontroluje správnost a jde se na start. Výstřel a mladí vyrážejí. Každý popadne svou výzbroj a prchá směrem k terčům. Hadice se nějak zamotávají a podráží nohy jednomu z útočníků, ale vše dobře dopadá, rychle vstává  a pokračuje v útoku. To je již levý a pravý proud na svém místě a čeká se na vodu. Tlaková voda doráží vzápětí a levý i pravý útok úspěšně sráží cílovou klapku.

Velký potlesk za statečnost...

Foto mladší žáci - Janovice


A nastupují dospělí - ke startu se připravují ženy Lubno. Nejprve slavnostní zahájení odpolední části a jde se na to.

I ženy dokázaly, že mají techniku útoku správně nacvičenou, jen ten čas by měl být trochu kratší. Je to domácí družstvo, a tak má velkou podporu místních. Útok se podařil, na první místo to nebude, ale nevadí, to se časem poddá. Ženy však jednoznačně vyhrávají svou elegancí, s jakou jsou schopny roztáhnout a hlavně naplnit hadice - mrkněte na elegantní křivky hadic při plnění.

Foto ženy - Lubno


 

Na scénu vstupují muži SDH Janovice. Chlapi se vážně a s rozvahou připravují na start. Stejně jako ostatní družstva si dávají záležet na správné přípravě na startovací ploše. Rozhodčí kontroluje, zda je vše správně a v souladu s pravidly. Startovací sekvence je zahájena, výstřel a chlapi jdou do toho. Tentokrát jsem se přesunul do prostoru cíle, abych zachytil jejich útok pěkně zblízka. Chlapi se kolem mne prohnali velkou rychlostí a už zaklekávají u cíle. Červená nad terči značí zdárně dokončený útok - gratuluji.

Foto muži - Janovice


 

Blíží se konec odpoledne a u startu se objevuje družstvo mužů SDH Bystré, mimochodem, než nastoupili, ještě stihli vybojovat druhé místo v Beskydské lize na podobné soutěži  v Bašce. A tak nastupují rozehřátí, nebo mokří? Zase se spustil krátký déšť.

Tentokráte se přesouvám za nádobu s vodou, rád bych měl několik fotografií ze startu. Výstřel a jde se na to. Chlapi vyráží ke stroji a v momentě jsou na ploše a roztahují hadice. Motor řve na plný výkon a nasává velké množství vody. Rychle mačkám spoušť, snažím se sledovat pohyb, ale slyším v podstatě jen trr-trr-trr, to závěrka mého Nikonu kmitá velkou rychlostí a postupně snímá dění u startu. Takže ani nevím, jaký vlastně mají dosažený čas.

Foto muži Bystré


 

A tak sobotní hasičský příběh končí. Plocha se pomalu vyprazdňuje a organizátoři toho asi mají "až po staříčkovu mez". Ale akce se podařila a to i přes chvilkovou opakovanou nepřízeň počasí. Odcházím domů se šesti sty záběry, to zas bude práce...

A pozor - příští sobotu je velké pokračování - tentokráte na Bystrém v Údolí hromů.