Divadlo U Toflů - Kočárky

PROPADLO a jejich Kočárky

Vladimír Kutlvašr - 30.10.2014

Je 18.10.2014 a od 19-ti hodin začíná první letošní divadelní kus na Bystrém v restauraci U Toflů. 

Ale protože jsem se osobně zúčastnit nemohl, obrátil jsem se na naše mladé, aby se ujali role divadelního kritika i fotografa.


"Po minulém úspěšném představení se divadelní soubor Propadlo rozhodl vsadit na (nejspíš) vlastní scénář a zahráli téměř plnému sálu u Toflů pásmo písní a scének, jehož hlavním motivem se staly kočárky. Celkem pět obrazů diváky postupně zavedly do různých situací, kdy se kočárky i se svými obyvateli - tedy dětmi, ocitaly v ochrané náruči otců, maminek, horníků, či celých rodin. Dlužno dodat, že kvalita jednotlivých výstupů se značně lišila a někteří snad i čekali na nějaký silnější spojující motiv, než jen přítomnost oněch dětských dopravních prostředků. Když se jej nedočkali, museli se spokojit s chytlavými refrémy předělových písniček a několika vtipnými momety, které se tu a tam vyskytly. Přitom první scéna naznačovala, že hra bude dosahovat ještě vyšší úrovně, než jakou mělo posledního představení (starostlivý otec uspávající své dítě).

Žel, hned další dvě scény srazily veškerá očekánání k zemi a nezachránilo je ani několik prvoplánovitých vtipů (diskutující maminky, hádka sousedů). Po nich se ohlásila přestávka a já přemýšlel, co se stalo. Naštěstí se herci pokusili o comeback s horníky. Ti mluvili ostravským dialektem s takovou vervou, až jsem se ztrácel a pointu jen tušil. Každopádně jsem se ale víceméně bavil a dal představení druhou šanci. Tu ochotníci sice už nepustili, ale ani nijak zvlášť nezužitkovali. Příběh, kterak Klementu Gottwaldovi věštily sudičky, by si jistě zasloužil víc než jen jednoduché vtipy nedávající prostor pro jakékoliv myšlenkové pochody diváka. Materiál by se jistě našel. Celkový dojem se tak snažila zachránit ještě poslední scénka s Polednicí a Klekánicí. Námět byl opět zajímavý, pár vtipů padlo, ale opět se mi zdál nevyužitý. Škoda. Herci nehráli špatně, nekteří byli dokonce výteční. Každopádně se jejich um nesešel se zajímavým scénářem, což hře ubralo na zábavnosti. Pokud tedy ochotníci z Propadla přidají ke svému herectví i pěkný příběh, máme se příště na co těšit."

-jk


"Kočárky" - divadlo Propadlo

kocarky_01.jpg
kocarky_03.jpg
kocarky_04.jpg
kocarky_09.jpg
kocarky_10.jpg
kocarky_11.jpg
kocarky_12.jpg
kocarky_14.jpg