Články 2016

Oslava posledního dne roku

Jak jste prožili poslední den roku? Nabízejí se různé možnosti – od posezení před televizí, po společnou zábavu až po strávení času venku. Venku v naší přírodě.

Měl jsem možnost sledovat z povzdálí alespoň některou z možných aktivit.

Kdo zná divadlo Járy Cimrmana, zareaguje: výprava s označením „A“ (a podotýkám, že se jedná o zcela náhodné označení) se pod velením Jirky a Verči, (nebo to bylo obráceně?) a se svými přáteli, vydalo v posledním dni roku na cestu na nejbližší a největší vrchol v dostupném okolí – na Lysou horu. Zahájení akce bylo naplánováno na zhruba devátou hodinu ranní.

Z této informace lze dovodit, co dělala skupina – dovolil jsem si ji nazvat skupinou „C“ – tedy Jana a má menší polovička – jednoduše jsme dostali (a přijali s radostí)  za úkol hlídat jejich potomka – tedy naši vnučku.

A kde je skupina „B“? Tu lze definovat jako skupinu děvčat z Bystrého. Děvčata si vzala za úkol pokořit zcela jiný cíl, ale o tom později.


Na Bystrém se objevil Mikuláš se svým týmem

7.12.2016

A k nalezení byl v sobotu 3. prosince v restauraci U Toflů. Ale nejprve bylo nutné přepravit nedočkavé děti do sálu restaurace. Sešlo se kolem třiceti dětí, samozřejmě se svými rodiči a mnohdy i prarodiči. Pro děti byl připraven se svým balónkovým vystoupením klaun, který nejen děti trochu rozhýbal a osmělil, ale zaujal svými kousky a nafukovacími balónky, které šikovně měnil v různé předměty i zvířátka. Pak již nastoupil mikuláš, andělka a dva neposední čertíci. Děti měly většinou připravenou malou básničku, nebo písničku po jejíž předvedení byly obdarovány dárkem. Jen je škoda, že se organizátorovi nepodařilo zorganizovat společný odvoz návštěvníků, většina z Janovic přijela vlastní  dopravou a tak automus přivezl jen jedno děcko.


Jarmark na Bystrém ve znamení deště

20.11. 2016

Ano, je to tak - jak někdo poznamenal "na Bystrém jsou letos akce poznamenány deštěm". Předpovědi neuváděly nic příjemného, postupné přeháňky, později trvalý déšť. Tak zněla předpověď na sobotu 19. listopadu 2016. Tedy přesně na den, kdy byla dlouhodobě naplánována akce Jarmark na Bystrém. "Ustupovat není kam, třeba to nakonec vyjde" - si jistě říkali organizátoři, když stavěli a zdobili pódium a instalovali řady prodejních stánků.


Jordán - krajina, která stojí za návštěvu

5. 11. 2016

Že to skutečně stálo za návštěvu nás přesvědčila Lucka Nohlová včera v restauraci U Toflů. Pozvánku jsme obdrželi v předstihu a zvědavost nedala ji vynechat. Podobnou akci jsme již na Bystrém zažili jednou - to "indián" vyprávěl o svých cestách po Americe. Článek o tét akci si můžete přečíst zde.

Takže - Jordán v cestopisném vyprávění Lucky...


 

Vítání občánků - Janovice

22. 10. 2016

V sobotu proběhlo v sále obecního úřadu slavnostní přivítání nových občánků obce. Tentokráte bylo přivítáno třináct nejmenších s jejich rodiči a mnohdy i s nejbližšími příbuznými.


 

Cimbálová muzika zazněla na Bystrém

16. 10. 2016

Jak se někde objeví cimbálová muzika - je plný sál. To je známá skutečnost a na Bystrém proběhlo její ověření právě tuto sobotu - 15. října 2016. Před restaurací U Toflů nebylo volné parkoviště a to se ještě objevil i autobus vypravený z Janovic. Sál byl skutečně plný.

Na pořadu večera byl Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Trojanovic, cimbálová muzika Kotci z Frýdlantu nad Ostravicí a folklórní soubor Ondráš z Janovic. Kolem tanečního sálu byla všechna místa k sezení opravu obsazena. Součástí akce byla i malá výstavka historických dokumentů, připomínající folklór a zajímavé postavy vázané na místní oblast.


Já vím že to všichni již víte - naši si přivezli putovní trofej a to natrvalo

23. 9. 2016

Jde o naše chlapáky z týmu SDH Bystré, kteří hned třikrát za sebou v rošní soutěži Beskydská liga uzavřeli svůj úspěch vítězstvím. A to znamená, že putovní váza právě natrvalo zakotlila v hasičské zbrojnici na Bystrém. No, ona teprve zakotví, oficiální zakončení letošního ročníku teprve bude, ale váza je již na Bystrém - vítězové si ji prostě odvezli v předstihu. Tomu ale rozumín...

Je to perfektní potvrzení jejich formy - třikrát za sebou porazit všechna ostatní družstva - to je výkon a zaslouží si gratulaci.


V pátek 5. 8. 2016 proběhl uspěšně další ročník sokolské zábavy

8. 8. 2016

Sešlo se velké množství lidí a to i přes skutečnost, že celé odpoledne hrozily děšťové strážky. Areál Bystřanky na Bystrém byl ale na nebezpečí deště dobře připraven. Zájem o bramborové placky byl opravdu veliký, pozvaná kapela R.U.M. opět prokázala, že umí - jednoduše shrnuto, zábava se vydařila. A zdálo se, že když později večer přeci jen sprchlo, ani to moc nevadilo...


Letní zábava ve znamení vody

17. červenec 2016

Přírodě se poručit nedá a tak - i když to nikdo nepamatuje - v termínu konání Letní zábavy na Bystrém jednoduše pršelo, foukal mírný vítr a rtuť teploměru vystoupala někam k patnácti stupňům celsia. Vytrvalý déšť si vynutil změnu plánu a tak se vše přesouvalo do restaurace U Toflů. Perfektně připravený areál Bystřanky osiřel.


Sraz Bystřanů - 2016

11. červenec 2016

Každý druhý rok se schází zástupci obcí a měst, které v názvu mají název "Bystré". A tak se v tomto roce setkávají zástupci obcí a měst:

  • Bystré u Poličky
  • Bystré v Orlických horách
  • Bystrí u Vranova nad Toplou
  • Stárkov - Bystré (tito se nakonec letošní akce nezúčastnili)
  • Janovice - Bystré

V roce 2012 jsme byli organizátoři této akce my (této akci byl věnován speciální web), v roce 2014 jsme se setkali v městě Bystré u Poličky ( opět - speciální reportáž) a letos bylo pozvání do obce Bystré na Slovensku.


V "Údolí hromu" bylo tuto sobotu velmi živo.

6. červen 2016

To se konal další ročník memoriálu L. Gureckého a K. Hovjackého. Naši dobrovolní hasiči připravili tenktokráte hned tři družstva - muži A - "starší" vyzkoušené družstvo, muži B - začínající mladí a družstvo žen. Takže - velké očekávání a velká nervozita.

Před vlastní soutěží ale bylo nutné vše připravit, postavit, zajistit - prostě hodně práce bylo uděláno. Počasí tentokráte akci přálo. A výsledek? Ten byl také perfektní.


I v letošním roce jsme se sešli u památníku padlých na Bystrém

13. květen 2016

Každý rok jsou na Bystrém položeny květiny u památníku u bývalé školy. Jsou tím připomenuty občané obce, kteří během I. a II. světové války přišli o svůj život. Alkce proběhla v neděli 8. 5. 2016 v odpoledních hodinách. U památníku se sešlo na padesát místních občanů. Součástí akce byla i prohlídka malé výstavky vzpomínkových fotografiích v prostorech školy.


Na Bystřance se kácela májka a smažila vaječina

30. květen 2016

Velké sportovní setkání místních se odehrálo u Bystřanky na Bystrém. Družstva složená z dospělých i nejmenších se utkala ve sportovním klání i v soutěžích mozků. Bylo to pěkné odpoledne, jehož vyvrcholením bylo slavnostní poražení májky a výborná společně usmažená vaječina.


30. dubna - to nemůže být jinak, než že jsou čarodějnice

3. 5. 2016

A jako každý rok, na Bystřance se odpoledne objeví množství lidí a čerstvé dřevo vysokého stromu, očištěné od kůry je připraveno k zasazení do připravené jámy. Bude se stavět májka. Za chvíli poté zahoří připravená vatra a zavoní první opékané špekáčky. Prostě čarodějnice, jak mají být.

Přináším velkou fotoreportáž z akce...


Úklid obce Janovice - foto z akce

3. 5. 2016

V sobotu 30. 4. 2016 proběhla úklidová akce. Na Bystrém se sešlo nakonec sedmnáct nadšenců, kteří část odpoledne strávili tou spávnou a prospěšnou činností. Byl jse u toho a přináším informace...

Přináším fotografie z akce...


Víte, co je to TFA? Jedná se o poměření "železnosti a odolnosti" hasičů a hasiček.

10. duben 2016

A já u toho byl - spolu s Janou jsme drželi palce našim zástupcům SDH Bystré a SDH Janovice na soutěži TFA Metylovice 2016. Soutěž proběhla za poměrně nepříznivém počasí, ale to neznamenalo, že se hasič zalekne. Tak či tak, naši přišli, zasoutěžili a také vybojovali pěkná místa na pomyslném stupínku vítězů.

Přináším fotodokumentaci z akce


Na Bystrém se sešlo velké množství masek - to děti měly svůj karneval

13. březen 2016

Jako každý rok, pořadatelství karnevalu, který se konal v restauraci U Toflů, si vzal na sebe TJ SOKOL Bystré. Stejně jako předchozí ročníky i tento byl připraven Davidem, tentokráte však s mladší skupinou pomocníků, než v roce 2014. Karneval byl zahájen ve tři hodiny odpoledne v sobotu 5. března a hned od počátku bylo o zábavu našich nejmladších postaráno.

Přináším fotodokument z akce.

Pokud budete mít zájem - je možné si vybrané fotografie nechat vytisknout na kvalitním fotopapíře.


WEB janovice-bystre.cz

1. březen 2016

Od března 2016 jsem začal vytvářet všechny články a fotografie na vlastním webu, který se zabývá mou fotografií. Najdete jej na webovské adrese www.foto.kutlvasr.cz.

Web, který právě prohlížíte slouží nadále jen jako upozorňovač na nová dění v oblasti Janovice - Bystré. Najdete zde informace o dění v této místní části, fotografie a související informace jsou již na nové adrese.

Důvod je prozaický - můj hlavní koníček - fotografování je časově náročný a vedle zpracování fotografií již nestíhám udržovat další weby. Věnuji se tedy údržbě a rozvoji webu obce Janovice (spolu s kolegy v redakci tohoto webu) a rozvoji vlastního profesního webu foto.kutlvasr.cz.

Tento web bude tedy nadále i přinášet informace, ale ta již budou přejímána z mého primárného webu.

Děkuji za pochopení.

Vladimír Kutlvašr


Na Bystrém se v noci blýskalo

15. 2. 2016

a nešlo o skutečné blesky, ale záblesky hasičských vozů. A těch se na místo požáru v oblasti Bystré - Kotly nakonec objevilo pět. Tolik bylo přítomno hasičských sborů. Naši z Bystrého byli na místě jako první a zahájili lokalizaci požáru hašením z místního zdroje - bazénu. Hned za nimi pak dorazily další jednotky vybavené cisternami. Jaký byl průběh zásahu a hlavně několik fotografií z akce je možné shlédnout na stránkách www.foto.kutlvasr.cz.

Oficiální informace je také k dispozici zde.


 

Hasičský ples s překvapením

3. únor 2016

U Toflů se v sobotu 30. ledna zaplnil sál - místní hasiči konali tradiční hasičský ples.

Tentokráte měli pořadatelé malé překvapení v podobě dražby spreji malovaného obrazu...

Kompletní sada fotografií z akce


Tak jsme to oslavili

19. leden 2016

Zbrusu nový prapor je vysvěcen, šedesát let historie SDH Bystré bylo zhodnoceno, řada členů byla oceněna a nakonec jsme to i oslavili, jak se patří...

Kompletní fotogalerie z akce...

Další informace na webu SDH Bystré


Bowlingový večer v Malenovicích

12. leden 2016

Každou aktivitu, zejména, pokud ji bylo vidět po celý rok, je nutné po zásluze "potrestat". Samozřejmě v dobrém. A tak TJ SOKOL Bystré pozval své příznivce a spolupracující na velkou sportovně společenskou akci. Konala se v hotelu Rajská bouda v Malenovicích a ústředním bodem (kromě výborného jídla, samozřejmě) byl turnaj v bowlingu se spociálními poháry pro vítěze. Sportovalo se ale také u pink-pongového stolu (zejména mladší), ale ani deskové hry nezahálely. A a jak jinak, diskutovalo se, hodnotilo, či jen jednoduše klábosilo.

A tak večer byl pěkným poděkováním pro všechny a nutno říci - vydařil se. Díky, sokolové z Bystrého!

Fotografie z akce...