Články 2014

Tak krásný den, to je hřích zůstat doma...

Vladimír Kutlvašr 31.12.2014

Když jsem ráno otevřel oči, svítilo mi slunce rovnou do obličeje. Ráno jako malované. Jak se říká "dobré světlo musí být zachyceno" a tak jsem vyrazíl na mou vyzkoušenou okružní cestu kolem Bystrého. V ruce fotoaparát, přes rameno sadu objektivů... co víc si přát.

Mé přání (z pohledu správného osvětlení) je splněno a tak zbývá popřát i vám, čtenářům tohoto WEBu, hodně splněného, v dalším roce zdraví, trochu toho štěstí, spokojenosti a úspěchů.

Vladimír

Číst celý článek...


Kulečník na sv.Štěpána na Bystrém

Vladimír Kutlvašr 27.12.2014

Po celý den se v restauraci U Toflů konal turnal v kulečníku. Jednalo se již o třetí ročník tohoto velkého turnaje. Pravidelně na Štěpána se v restauraci sejde kolem dvaceti borců, co to s tágem umějí :-)

Číst celý článek...


Vánoční vařonka U Toflů

Vladimír Kutlvašr 26.12.2014

Jako každý rok, i letos se v restauraci U Toflů sešlo velké množství lidí. Pořádal se opět den vařonky a jako vždy, tradičně těsně před vánocemi. To již všichni jistě mají vše uklizeno, napečeno a připraveno na svátek. A co by také lidé dělali? A tak se schází v restauraci, aby v klidu a pohodě strávili chvilku poklidu za zpěvu známých melodií, doplňovaných vůní pořádné vařonky.

Že nevíte, o kom je to vlastně řeč? Upřímně i já tam jen zaběhl na chvilku, doma toho skutečně bylo ještě hodně k práci...ale bylo plno, to se musí uznat.

Číst celý článek...


Vánoční koncert MgA. Ireny Magnuskové

Vladimír Kutlvašr 26.12.2014

V kostele Sv. Jakuba v Janovicích se v sobotu 13. 12. 2014 konal Adventní koncert MgA. Ireny Magnuskové a jejich hostů.  Rozsáhlé lavice kostela byly zaplněny posluchači, mnozí přijeli do Janovic speciálně pro tuto akci. Podobné Adventní koncerty již mají v Janovicích svou historii a nekonají se poprvé.  Hodinové vystoupení mezzosopranistky Ireny Magnuskové, prostřídané varhanními sóly Petra Strakoše, zaplnilo svými vánočními tóny celou loď kostela a vytvořilo skutečnou vánoční atmosféru, do které byla radost se plně ponořit. 

Číst celý článek...


Vánoce jsou svátky klidu...

ale naši hašiči museli v noci z 24.12. na 25.12. zasahovat.

V jednu hodinu a 12 minut po půlnoci se rozezněly mobilní telefony našich dobrovolných hasičů - byl vyhlášen výjezd jednotky. Již za několik minut se na místo zásahu začaly sjíždět hasičské sbory. Nakonec zasahovalo šest jednotek a mezi nimi i JPO Janovice a JPO Janovice - Bystré

Číst celý článek...


Mikuláš pod taktovkou ČČK Janovice

Vladimír Kutlvašr 11. 12. 2014

Každý rok se na Bystrém objevuje velké množství dětí s rozzářenýma očima. Se svými rodiči přicházejí, či přijíždějí do restaurace U Toflů. Všichni společně se pak těší na Mikuláše, milého anděla a skupinku divokých čertů. Respektive, děti vědí, že ty čerty vlastně musí "vytrpět", něco svého předvést a teprve pak se mohou těšit na vysněný dárek. Ano je "svatého Mikuláše" - 6.12.2014.

Číst celý článek...


Bramborový salát na deset způsobů

Vladimír Kutlvašr 10.12.2014

Tak se zase utkali - kdo? No přece tvůrci vlastních vánočních bramborových salátů a kde, jasně, v restauraci U Toflů na Bystrém a kdy - minulou sobotu 6.12.2014. Ten den proběhlo již třetí klání v nejlepším bramborovém salátu. A k takové soutěži patří samozřejmě i další soutěže a zápolení a samozřejmě i živá muzika, příjemné prostředí a dobrá nálada.

To vše bylo možné v koncentrované podobě zažít právě ten večer.

Číst celý článek...


Tvorba Adventního věnce

Vladimír Kutlvašr 26. 12. 2014

V sobotu, 29. 11. 2014 se v restauaci U Toflů setkalo několik odvážných a odhodlaných žen. Sešly se z jednoho důvodu, blížil se Advent a k němu patří i adventní věnec. Akce se koná již desátý rok, respektive, k číslici deset se ženy dopočítaly při zdobení svých přinesených korpusů.

Nakonec si každá vyrobila svůj věnec a některé jich dokázaly vytvořit i více. Tentokráte se akce odehrála v koutku výčepu, ostatní prostory byly již obsazeny. Ale nikomu to nevadilo, ženy měly své místo k práci a naši hosté? Ti to brali jako příjemné zpestření...

Číst celý článek...


Jarmark na Bystrém

Vladimír Kutlvašr 29. 11. 2014

Na Bystrém se dějí různé akce, ale toto zde ještě nebylo - Jarmark. To je výzva, u které je nutné být osobně přítomen. A tak jsem si dlouhodobě rezervoval předpokládaný a následně potvrzený oficiální termín a pak se již jen těšil.

Akce proběhla v sobotu dne 15. 11. 2014 v odpoledních a večerních hodinách. Uspořádána byla ve spolupráci restaurace U ToflůTJ SOKOL Bystré SDH Bystré.

Číst celý článek....


Záruka touhy - divadelní komedie

Hana Kutlvašrová 26.11.2014

V restauraci U Toflů se opravdu nezahálí, každý víkend se v něm něco děje. Tentokrát tj. 14. Listopadu jsme se mohli přijít podívat na divadlo ČTYŘLÍSTEK z Frýdku-Místku. Jeho soubor KuKo, zde odehrál divadelní hru „Záruka touhy“.

Číst celý článek...


Cimbálová muzíka v hostinci Ondráš

Vladimír Kutlvašr 26. 11. 2014

Občanské sdružení přivedlo do hostince "Ondráš" v Janovicích velké množství lidové "notečky". V sobotu, 8. 11. 2014 byly prostory velkého sálu pohostinství naprosto zaplněny. Na stolech, pokrytých bílými obrusy voněly čerstvé koláčky, které organizátor akce neopoměl těsně před zahájením ještě posypat bílým cukrem. Vedle byly připraveny pro každého hosta číše s bílým vínem... prostě - vypadalo to na pěkný večer.

Číst celý článek...


PROPADLO a jejich Kočárky

Vladimír Kutlvašr - 30.10.2014

Je 18.10.2014 a od 19-ti hodin začíná první letošní divadelní kus na Bystrém v restauraci U Toflů.. 

Ale protože jsem se osobně zúčastnit nemohl, obrátil jsem se na naše mladé, aby se ujali role divadelního kritika.

Číst celý článek...


II.kolo senátních doplňovacích voleb

Vladimír Kutlvašr - 18.10.2014

Doplňovací volby poběhly v Janovicích a na Bystrém ve dnech 17, a 18. října 2014.  Jednalo se již jen o volbu mezi dvěma kandidáty, volby do zastupitelstva obce jsou již uzavřeny, a tak se odhadovala nižší účast voličů.

Nicméně - volit bylo nutné a tak v Janovicích na obecním úřadě a na Bystrém, tradičně v hasičské zbrojnici, byly otevřeny dveře pro voliče přesně ve 14:00 hodin v pátek. 

Číst celý článek...


Volby do zastupitelstva obce Janovice

Vladimír Kutlvašr - 14.10.2014

Když byly poslední zastupitelské volby, psal se rok 2010. To ještě nebyl na světě tento WEB a tak nemohu sáhnout do svého bohatého archivu. Ale nevadí, tenkrát se kroužkovalo, nyní se křízkuje, hlavní obsah - výběr nových zastupitelů - však zůstává.

Volby proběhly ve dnech 10. a 11. 10. 2014. Nebudu připomínat, že pravidelně máme dvě volební místnosti, to všichni místní znají a ví.

Číst celý článek...


Sraz občanů obcí se slovem Bystré v názvu

Vladimír Kutlvašr - 10.9.2014

Když se hovoří o srazu Bystřanů, většinou se místnímu vybaví velká akce, která se udála u nás na Bystrém v roce 2012. Tenkrát akce proběhla velmi dobře - však můžete sami posoudit na speciálních stránkách věnovaných tomuto projektu.

Srazy občanů z různých obcí se konají v rámci společného partnerství již od roku 1998. Tento rok se konalo v pořadí již deváté setkání. I my jsme na sraz vyslali své zástupce a jak akce vypadala, přináším alespoň v krátké textové a fotografické dokumentaci.

A protože se jednalo o fotograficky rozsáhlou akci, ukázalo se za nezbytné zpracovat dokumentaci po částech. Zveřejněním části se zpřístupní odkaz.

Den první   *   Den druhý - prohlídka města   *   Den druhý - odpolední program  *  Den třetí

Číst celý článek...


Palačinky v Janovicích

Vladimír Kutlvašr - 2.9.2014

Je sobota 30.8.2014 - konec prázdnin je neodvratně zde. Děti školou povinné se většinou chytají za hlavu - "tak ještě dnes a zítra a je to, prázdniny jsou fuč, honem si ještě něco užít..." . A to se jim mohlo splnit téměř bezezbytku - tedy alespoň těm, co se svými rodiči zavítali na prostransví před základní školu v Janovicích.

Tam, od 14-ti hodin uspořádali organizátoři z našeho PRVOČASU pěkné odpoledne, které bylo ve znamení palačinek. Ano, mohli jste zde pořídit palačinku sladkou, slanou, masovou... ale o to až tak nešlo, bylo to hlavně odpoledne plné zajímavých úkolů a disciplín pro naše děti.

Číst celý článek...


Komunální volby 2014

Vladimír Kutlvašr - 29.8.2014

Komunální volby proběhnou v roce 2014 ve dnech 10. a 11.října 2014. Souběžně ve stejném termínu se také bude konat první kolo senátních voleb.

Janovicích se tedy budou volit noví zastupitelé na volební období 2014 až 2018. Volební klání a snaha představit se občanům obce se za chvilku projeví. Je na občanech, jaké mají preference, koho si vyberou jako svého zastupitele při správě obce.

Připravili jsme malý přehled o volebních stranách a jejich kandidátech...

Číst celý článek...


Ahoj prázdniny 2014

Vladimír Kutlvašr - 29.8.2014

Již loni, předloni a dříve se ukazovalo, že se jedná o již zavedenou akci, a také, aby ne. O akci se stará již zavedená skupina našich mladých - HankaLuckaAlčaEliškaTerka a další. Nedílnou součástí je také pomoc těch starších, kteří zajišťují nezbytnou podporu u některých činností.

A mladí si letos plácli se sportovci a tak vznikl nápad - dopoledne KopAtanec, odpoledne Ahoj prázdniny. Trochu zajímavé spojení, ale nakonec, proč ne. 

 

Číst celý článek...


KopAtanec vol.4

Vladimír Kutlvašr - 29.8.2014

Jak z názvu článku vyplývá, nemůže se jednat o nic jiného, než o Kop - tedy kopanou A Tanec - tedy hudbu, muziku, tančení atd. Tedy, ne že bych chtěl místním napovídat, to bych si nedovolil, všichni vědí o co jde, ale internet je rozlehlejší, než Bystré, Janovice a obce okolo...a ne všichni jsou místní. No a to vol.4 nemůže znamenat nic jiného, než... vlastně ani nevím, ale překládám si to jako čtvrté pokračování...

 

Číst celý článek...


PLACKY 2014 na Bystrém ve znamení mlhy...

Vladimír Kutlvašr - 5.8.2014

K létu na Bystrém patří i zábava, ke které se již dlouhá léta pojí výroba a konzumace bramborových placků. No a znalci a místní ví, že se jedná o velkou akci, která nemůže probíhat nikde jinde, než na naší Bystřance. Vždy se jedná o akci velkou svým rozsahem a oblíbenou mezi místními, ale i přespolními. Letos proběhla  v pátek 1. 8. 2014 a byla, jak je předznamenána v názvu článku, plně ve znamení mlhy. 

Číst celý článek...


I Lysá hora má svou leteckou havárii...

Vladimír Kutlvašr - 4.8.2014

Píše se 21. květen 1964 a na letišti v Mošnově startují na další taktický výcvik čtyři stíhací letadla MIG19. Ten den se však jedno letadlo z cvičného letu nevrátilo. Jeho trosky byly nalezeny těsně pod hřebenem Lysé hory, kam pilot se svým letadlem narazil.

V místě leteckého neštěstí byl postaven malý pomníček a my jsme se rozhodli vydat se na místo havárie a pomníček najít.

Číst celý článek...


Indiánské léto na Bystrém

Lucie Nohlová - 30. 7 .2014

Letos se mladí dobrovolníci z Bystrého a okolí opět rozhodli zorganizovat pro děti letní nocování, tentokrát v indiánském stylu. Vedoucí sestava ve složení Lukáš Plánička, Hana Kutlvašrová, Lucie Ohnheiserová, Alena Rečková, Jiří Pospíšil a Lucie Nohlová se starala o bezmála 20 dětí nejen z naší obce, ale i okolních měst či vesnic. 

Celý táborový projekt proběhl na Bystrém a v blízkém okolá v čese prázdnin, od 16.7.2014 a trval čtyři dny..

Číst celý článek....


Letní zábava aneb "Hasičský výlet" na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 17. 7 .2014

Vyvěšené a zveřejněné letáky lákaly na neobvyklou akci, a tak se 12.7.2014 od páté hodiny odpolední začali trousit první hosté (a pár jich přišlo omylem již v 16 hod.). A udělali dobře, stejně tak i ti, co přišli za nimi. Protože když hasiči řeknou, že bude zábava, tak bude a basta... 

A tak také bylo, dokonce i to počasí se umoudřilo, přestože den před akcí dešťovou clonou dávalo na vědomí, že když bude chtít, silně vše zkomplikuje. Ale nakonec to dobře dopadlo - však se pojďte podívat...

Číst celý článek...


Ondrášův pohár v Janovicích

Vladimír Kutlvašr - 8. 7 .2014

Sady Petra Bezruče, to není jen místo pro odpočinek, to je také místo pro sportovní klání. V tomto případě si zde v neděli (6.7.2014) v odpoledních hodinách dali "dostaveníčko" dobrovolní hasiči. Ano, v neděli se odehrál již 24. ročník soutěže Ondrášův pohár

Dopoledne sluníčko ukazovalo svou sílu, a tak se všichni těšili na odpolední zápolení.  První hasičská vozidla se začala objevovat a obloha zešedivěla. Ale co naplat, soutěž je soutěž a hasiči na případný déšť nemohou hledět.

Číst celý článek...


Memoriál Ladislava Gureckého a Karla Hovjackého - Bystré 2014

Vladimír Kutlvašr - 2. 7 .2014

rok se s rokem sešel a je to opět zde - pro znalé nemusím nic vysvětlovat, pro neznalé, či náhodně přišedší poznamenávám, že se jedná o největší akci roku, pořádanou dobrovolnými hasiči na Bystrém  a za velké pomoci Bystřanů i mnohých okolních. Memoriál se již tradičně koná v Údolí hromů - kousek za obcí, směrem na Krásnou a na Lysou horu. Zde, v divokém prostředí malé říčky Bystré, se v kopcovitém a nerovném terénu pravidelně utkávají hasičské sbory z blízkého i dalekého okolí. Akce je součástí okresní Beskydské ligy a jedná se již o její 24.ročník.

Tentokrát je termín stanoven na sobotu 21.6.2014 se zahájením hned po obědě - tedy od 13:00 hodin.

Číst celý článek...


Ondráškův pohár - Janovice 2014

Vladimír Kutlvašr - 23.6.2014

Je sobota 21.6.2014 dopoledne - v Janovicích se objevilo velké množství červených vozidel a kolem restaurace Ondráš začalo být docela živo. Přijel jsem na poslední chvíli, právě se zahajoval Ondráškův pohár. Rychle vytahuji fotoaparát z brašny a závěrka cvaká...

Číst celý článek...


Velké hasičské celodenní klání v Lubně

Vladimír Kutlvašr - 17.6.2014

Hned od ranních hodin se začalo na soutěžní ploše ozývat hlasité vyvolávání a samozřejmě zněla i hudba. To se začala sjíždět první soutěžní hasičská družstva a v Lubně se zahajovaly hned dvě soutěže - dopoledne 28. ročník Memoriálu Františka Sluky a odpoledne 12. ročník o Pohár obce Lubna.

A soutěž to byla veliká, převeliká - jestli jsem dobře poslouchal, na ranní klání se postupně dostavilo přes šedesát družstev dětí a odpoledne si poměřilo své dovednosti kolem čtyřiceti družstev dospěláků.

Číst celý článek...


17.zasedání zastupitelstva obce Janovice - tentokráte na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 15.6.2014

Veřejné zasedání zastupitelstva naší obce proběhlo tentokráte u nás, na Bystrém. A jako vždy, zasedání proběhlo v zasedací místnosti naší "hasičky". Zastupitelé se sešli těsně před sedmnáctou hodinou odpolední, starosta zahájil zasedání přesně na čas.

Číst celý článek...


"Za starých časů" - průvodní motto Dětského dne v Janovicích

Vladimír Kutlvašr - 10.6.2014

Překrásný den, obloha jako vymetená, slunce se snažilo - je sobota odpoledne 7.6.2014.

Před školou v Janovicích se postupně objevuje velké množství dětí a jejich rodičů, aby si užili - děcka na připravených atrakcích a rodiče - ti si na chvilku odpočinou (tedy, pokud zrovna děcka nevyžadují jejich pozornost). Plocha je obsazena skákacím nafukovacím hradem a horolezeckou stěnou, nejmenší ze školky se těší na své veřejné vystoupení... pojďme se tam podívat.

Číst celý článek...


Bystřanský pařez - třetí ročník velké soutěže smíšených družstev...

Vladimír Kutlvašr - 6.6.2014

Tak to proběhlo - sice jsme s obavami neustále hleděli na oblohu, místy se pěkně mračilo, ale nakonec nás děštík navštívil jen jednou a to se přežít dalo. A co proběhlo? To je jasné - třetí ročník Bystřanského pařezu. V sobotu 31.5.2014 se sešla hromada místních i přespolních na ploše naší Bystřanky aby zažili a také se aktivně zúčastnili připravených soutěží.

Postupně se objevilo dostatek lidí, soutěž mohla nastartovat. Ale pěkně popořádku...

Číst celý článek...


Volby do parlamentu Evropské Unie 2014 na Bystrém 

Vladimír Kutlvašr - 29.5.2014

volby proběhly ve stanoveném termínu ve dnech 23. a 24.5.2014 od pátečního poledne do sobotní druhé hodiny odpolední. Volební lístky byly voličům dopraveny včas a volební místnosti v Janovicích a na Bystrém byly připraveny a tak se jen čekalo na voliče.

Číst celý článek...


Květen - čas zastavit se a vzpomenout na účastníky válek

Vladimír Kutlvašr - 19.5.2014

Stejně jako již mnoho let předtím i letos navštívili místní občané památník padlým. Ten je od roku 1946 postaven před bývalou obecní školou na Bystrém, aby navždy připomínal oběti místních padlých.

V kamenném těle památníku je vytesáno třináct jmen.

Je čtvrtek 8.května 2014 a k památníku přichází velká skupina občanů s květinami.

Číst celý článek...


Stavění májky na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 9.5.2014

a samozřejmě, spojené s vítáním jara - pálením "čarodějnice". To vše proběhlo tentokráte na Bystřance dne 31.4.2014. Sešlo se množství  lidí z Bystrého, i přespolní s objevili. Pěkný vzrostlý strom byl již připraven a parta mladých jej již odhalila odstraněním kůry.

U ohniště se připavuje základ na velký oheň, čeká se na slavnostní stavění máje.

Číst celý článek...


Velikonoční Křížová cesta  ve Stěbořicích

Vladimír Kutlvašr - 24.4.2014

píše se rok 2014, Velikonoce jsou zde a tento čas se slaví křestanské svátky.  Ve 14 zastaveních křížové cesty je vzpomínáno, kolik těžkých věcí Ježíš prožil a vydržel poté, co byl vydán k ukřižování. To je událost, která se odehrála až na Velký pátek, který je slaven těsně před Velikonocemi.

Pobožnost křížové cesty vykonávají římskokatoličtí křesťané nejčastěji v postní době a na Velký pátek. Procházejí se jednotlivá zastavení za modlitby, meditace a zpěvu.

Já měl možnost se jedné takové křížové cesty zúčastnit a to zejména díky mé aktivitě v projektu Nadace O2 - ThinkBig. O tomto projektu jsem se již zmínil na tomto WEBu. Tentokráte jsem se dostal, v rámci svého "mentorství", k partě mladých lidí, kteří v rámci projektu ThinkBig přišli s nápadem oživit velikonoční tradice ve své obci.

No a protože Velikonoce stále ještě odeznívají, přináším ochutnávku, pojďte se se mnou podívat...

Reportáž ze Stěbořic...


 

Makropohled na naši přírodu...

Vladimír Kutlvašr - 21.4.2014

skrývá mnohdy nečekanou krásu.

Minulý týden, sobota to byla, bylo překrásně, sluníčko pilně ohřívalo zem a rychle vysušovalo vláhu, kterou přinesl déšť z předchozího dne. A já, věren poslání majitele baráku, jsem natáhl kabel od cirkulárky a jal se řezat stará prkna a dělat pořádek se dřevem kolem baráku. Při dělení starých prken musí být člověk velmi soustředěný a dávat si pozor, aby třeba při tom nepřišel o prst...

Číst celý článek...


Víceúčelové hřiště v Janovicích ...

Vladimír Kutlvašr - 20.4.2014

to zde ještě nebylo a doufáme, že od dubnové soboty tomu naopak bude napořád. Tu sobotu se totiž otevřelo zbrusu nové, krásné víceúčelové hřiště. A nešlo jen o pouhé otevření, součástí nemohlo být nic jiného, než pořádná soutěž - soutěž družstev ve volejbale.

Číst celý článek...


Soutěž mladých i starších ve hře PEXESO

Jana Kutlvašrová - 11.4.2014

Rok se s rokem sešel a pro všechny, kdo mají soutěživého ducha, byl v naší Bystřance uspořádaný v sobotu 5. dubna v pořadí už druhý ročník soutěže v PEXESU. Soutěž uspořádal nás Bystřanský SOKOL.

Sešlo se 32 soutěžících a stálo to za to...

Číst celý tento příspěvek->


Valná hromada zhodnotila rok 2013

Vladimír Kutlvašr - 18.3.2014

TJ Sokol Bystré po zimě oživil svou "Bystřanku", aby zde zhodnotil úspěchy loňského roku. Počasí podobnému zasedání vysloveně přálo, venku mrholilo, a tak se hodilo  na chvilku si oddechnout od prvních jarních venkovních prací.

Sešlo se kolem 40 členů a hostů...

Číst celý tento příspěvěk >>


Jarní poslové již v únoru...

Vladimír Kutlvašr - 28.2.2014

Jaro je zde, sluníčko s jistotou ohřívá zem a sníh - ten už asi na počátku roku neuvidíme (alespoň doufám). V neděli bylo tak pěkně, že jsem neodolal a místo práce na baráku jsem popadl fotonádobíčko a na chvilku vyběhl ven. Nebylo to nijak daleko, jen kousek kolem baráku. Ale i tak bylo možné najít jednoznačný důkaz o jarním pučení.

Číst celý tento příspěvek >>


Karneval pro děti na Bystrém

Hana Kutlvašrová - 27.2.2014

Týden uplynul jako voda a měli jsme tady opět neděli. Krásný sluneční den nám rozjasnil okolí, lidé se připravovali na procházky a ti nejmenší na odpolední maškarní karneval, který se konal tradičně v restauraci U Toflů. Dětský karneval pro děti připravil TJ Sokol Bystré a SDH Bystré.

Úderem půl třetí odpoledne se začali scházet první návštěvníci v maskách. V 15 hodin už nebylo v šenku k hnutí.  Čekajících lidí bylo opravdu nad očekávání hodně a do  sálu se přidávaly další stoly. Konečně se všichni dočkali a mohlo se začít.

Celý článek...

Jojo, škola, jak bývávalo - aneb "maškarní U Toflů"

Vladimír Kutlvašr - 20.2.2014

Sobota 15.2.2014 a restaurace U Toflů - sál se zaplnil různými maskami, ale nejvíc bylo školaček a školníků. To se restaurace proměnila ve školu z dřívějších dob. Ale bylo zde k nalezení i hromada různých dalších postav, mumií, smrtek...

Sokolové z Bystrého a fůra dalších pomocníků proměnila sál ve školní třídu a Peklo ve sborovnu. Byl jsem u toho, a tak se mohu s vámi o své dojmy podělit.

Celý článek...


Jak jsme málem nenašli pramen potoka, aneb zpráva o stavu...

Vladimír Kutlvašr - 12.2.2014

Možná jste se již byli podívat, kde vlastně pramení náš Bystrý potok. Pohled na mapu prozrazuje - pramen není tak daleko, aby tam nebylo možné snadno dojít.

Sobota byla nádherná, teplota dosahovala čtrnácti stupňů, jen několik mráčků na modré obloze - to si procházku vysloveně žádalo. A tak jsme, s Janou, dopoledne vyrazili. Já sbalil své foto-nádobíčko, hůlky do ruky, svačina do batohu na záda a jde se.

Celý článek...


Také naši dobří sousedi - SDH Lubno, mají své zábavy

Vladimír Kutlvašr - 12.2.2014

V restauraci U Toflů pořádali "Ples naruby". Zábava proběhla v sobotu 8.2.2014. To se v restauraci najednou objevilo velké množství "převrácených" postav mužů, jako žen a žen, jako mužů. 

Byl jsem pozván a tak vám mohu přinést svědectví o průběhu akce. Celý článek si můžete přečíst na WEBu restaurace U Toflů. Zde, na tomto WEBu ale najdete navíc speciální fotogalerii z akce - schválně, najdete opakující se fotografii?

Celý článek....


Bál Českého Červeného kříze Janovice

Vladimír Kutlvašr - 5.2.2014

Bálová sezóna je v plném proudu, a tak jsem se vydal mrknout i na akci, pořádanou členy Českého červeného kříže Janovice.

Bál se konal v kulturním centru Bystrého, v restauraci U Toflů, ve večerních hodinách prvního únorového dne 2014. Na zvacím plakátu byla uvedena, pro mne neznámá, hudební skupina ŠramlBojs.  A tak jsem byl zvědav.

Celý článek...


Trojkový mariáš u nás, na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 4.2.2014

V restauraci U Toflů se letos zahajovala mezihospodská liga v trojkovém mariáši. Taková liga, to je velká věc. To se sejde třicet znalců a hráčů, kteří celé odpoledne věnují své oblíbené hře v mariáši. A nejen jedno odpoledne, postupně takto hráči v průběhu roku navštíví celkem šest restaurací v okolí.

Mnoho diváků taková akce nemá, ale i tak jsem se tam byl podívat, abych přinesl svědectví...

Celý článek...


24 hodin na Lysou a zpět - neboli Adidas LH24

Vladimír Kutlvašr - 30.1.2014

Už jste někdo šel na Lysou horu jen tak? A zkusili jste to vícekrát za sebou? A zkusili jste to  nonstop celých dvacet čtyři hodin?

Já tedy ne, ale na Bystrém máme borce, kteří to vyzkoušeli a docela se jim dařilo. Ano, dvacetičtyřhodinový extrémní maraton - mimořádná a také mimořádně náročná akce LH24 proběhla právě tento víkend.

A zde přináším svědectví o odhodlání, předsevzetí a celkovém výkonu naší dvojice Jirky KutlvašraMariána Uhra a jednotlivců Petra Nohla a Jaromíra Géryka.

Celý článek...


Bál - zábava jak má být. Tentokráte s SDH a U Toflů

Vladimír Kutlvašr - 24.1.2014

Je 18.1.2014 a v podvečer se začíná plnit sál restaurace U Toflů. Začíná zábava, tentokráte pod vedením dobrovolných hasičů z Bystrého. Přichází známí i neznámí a hledají to své místečko u stolu na sále.

Pro tento večer je připaveno několik vystoupení, tombola, dobrá hudba i občerstvení...

Celý článek...


Valná hromada SDH - hodnocení výsledků roku 2013

Vladimír Kutlvašr - 21.1.2014

Leden a k lednu patří i hodnocení uplynulého roku. A tak se hodnotilo - naši hasiči (SDH Bystré) se sešli v sobotu 11.1.2014  v restauraci U Toflů, aby si připomněli úspěchy roku 2013 a provedli personální změny ve vedení....

 

Celý článek...


"Z deníku radiotelegrafisty" - book launch

Vladimír Kutlvašr - 9.1.2014

Když jsem psal o křestu knihy spisovatele Pavla Vančaty, vědělo o Pavlu Toflovi - radiotelegrafistovi telectva RAF, v podstatě jen málo lidí na Bystrém. Přednáškou o Pavlovi Toflovi a jeho osudech, která proběhla v restauraci U Toflů (srpen 2013) se mnohé změnilo. Nejen, že mnozí z nás mají doma v knihovničce novou knihu, ale věřím, že si ji všichni také přečetli (a se zájmem, jako já).

Pavel Tofel je nyní již známá osobnost a pamětní akt, který se pravidelně koná u památníku před bývalou školou na Bystrém má, svým způsobem, zhmotnění právě v osobě Pavla a dalších, kteří jsou na památníku vzpomenuti.

Nyní vyšel krátký informační článek o křestu knihy a vzpomínka na Pavla ToflaJosefa BierskéhoEduarda Gureckého i na anglickém serveru "Free Czechoslovak Air Force".

Zmínka o lidech z Bystrého přesáhla hranice...

„Z deníku radiotelegrafisty“ book launch


WEB www.janovice-bystre.cz ve statistikách

Vladimír Kutlvašr - 3.1.2014

Je leden 2014 a to se vždy rekapitulují různé oblasti lidského činění. Udělám to také. Podíváme se na náš WEB - jak si stojí, jaký je o něj zájem mezi mnoha dalšími WEBy na internetu.

Celý článek...


Články 2014