Články 2013

Vítání roku 2014 na Bystrém

Vladimír Kutlvašr - 1.1.2014

Netradiční přivítání a vstup do Nového roku 2014 se rozhodla skupina odvážlivců prožít jinak.

Žádné sezení u televize a konzumace připravených dobrot, ale teplé oblečení, nesmeky na boty a čelovka s dobrými bateriemi a hurá na dobytí "Severního pólu" - vlastně vrcholu Lysé hory.

Je 31.12.2013 a jde se na to...

Celý článek...


Biliár - "Štěpánský žduch" na Bystrém

27.12.2013

"Tak se nám, paní Mullerová, blíží konec roku". A s ním také, jak jinak, den svatého Štěpána - tedy prvomučedníka. A co se na Bystrém koná 26.12. ? No přece "Štěpánský žduch"

A kdo byl loni o tomto čase v restauraci U Toflů, má povědomost o tom, že i letos se koná slavnostní klání v biliáru - nyní již druhý ročník.

Celý článek...


Vařonka - kdo umí tu opravdu nejlepší?

25.12.2013

myslím, že nejlepší je ta, kterou si každý udělá sám a na kterou je zvyklý. A pokud ji neumí, stačí zajít o vánocích do restaurace U Toflů a může si pochutnat.

23.12.2013 - tedy den před vánočním večerem se vařonka podávala spolu s mixem dobré hudby.

Celý článek...


Soutěž o nejlepší vánoční bramborový salát na Bystrém

18.12.2013

Vánoce a bramborový salát - to patří samozřejmě k sobě. A u nás na Bystrém? Tak u nás k tomu patří i pořádné soutěžní klání.

To pak proběhlo 14.12.2013 v restauraci U Toflů.  V sobotní podvečer se začali scházet první hosté i soutěžící se svými vzorky. A nakonec se soutěžních vzorků sešlo celkem jednadvacet!

To byl boj a nejen to, v soutěži "kufr" si mohly změřit své znalosti a úsudky i soutěžní týmy....

Celý článek...


Mikuláš U Tofů pod taktovkou Červeného kříže

10.12.2013

Tak děcka nakonec Mikuláše viděly. Rodiče zajistily přihlášku včas a tak 7.12.2013 mohly davy malých i větších zamířit do restaurace U Toflů.

Událost to byla velká a pro zájemce byl připraven celý velký sál restaurace. A čekalo se nejen na Mikuláše, ale připravena byla i divadelní hra...

Celý článek...

Mikuláš na Bystrém...samozřejmě a jaký!

9.12.2013

Začátkem prosince, přesněji řečeno 5. prosince, se děti těší, nebo spíš třesou strachy, z nadcházejícího večera. A proč? Protože chodí Mikuláš se svými pomocníky, kteří hodným dětem nadělují dobroty, zato zlobivé děti si pomocníci - čerti odnášejí v pytlích do pekla.

 

Celý článek...


Adventní věnce lze také vyrobit

5.12.2013

i u nás na Bystrém. A tak se naše ženy do toho pustily. Byl čtvrtek 28.11.2013 a restaurace U Toflů byla plná propriet, které jsou nutné pro výrobu Adventního věnce.

Celý článek...


Tak jsem to téměř nestihl...

26.11.2013

památka zesnulých - tento den je jasný, jedná se o 2.11.  a opakuje se v tomto datu každý rok. V roce 2013 připadl tento den na sobotu. No a těsně před tímto datem proběhlo pouštění draků a v sobotu večer byla také velká akce U Toflů. Takže bylo co zpracovávat.

Ale - hřbitov jsem přeci jen stihl navštívit. Tentokrát jsem se vydal na hřbitov na Borové. Od něj je pak jen kousek ke kostelíčku a tak jsem jej nemohl samozřejmě vynechat. Jen k těm fotografiím jsem se dostal až nyní...

 

Celý článek...


Lampiónový průvod na Bystrém

23.11.2013

V pátek, 22.11.2013 se v odpoledních hodinách, jakmile se sešeřilo, objevili mladí i jejich rodiče u restaurace U Toflů. V rukách děcka držely svůj lampión, který slabě, různými barvami, svítil kolem. Lucka a Lucka uspořádaly lampiónový průvod.

 

Celý článek...


"Vraždy v hotelu PINE HILL INN"

18.11.2013

V restauraci U Toflů se odehrála napínavá divadelní hra s dvěma mrtvolami a jedním prostřeleným plyšovým medvídkem...

Sice se celý děj odehrál v jedné scéně, ale na pódiu se vystřídala pěkná plejáda postav, od stárnoucích sester, rodinky s dětmi, pokojské, šéfce hotelu, neúspěšné spisovatelce a mnoho dalších. Sál byl téměř plný a děj vtáhl diváky do hry.

Nakonec vše dobře dopadlo, vrah byl nalezen a spravedlnosti bylo učiněno zadost. Na několik fotografiií a článek o hře se můžete mrknout na WEBu www.utoflu.cz

Divadelní hra u Toflů

-vl


U Toflů poběhla pořádná celovečerní show

Travesti show - "Tři kočky" z Ostravy předvedli své převleky a umění makeupu. Ano měkké "i" je správně, jednalo se samozřejmě o tři schopné chlapíky. Show ale stála za to a pokud jste se nezúčastnili  osobně, máte možnost si alespoň přečíst článek, který je zveřejněn na WEBu restaurace U Toflů a zároveň si prohlédnout několik fotografií z akce.

Travesti show na WEBu U Toflů

3.11.2013


Drakiáda 2013 na Bystrém

Prodloužený víkend byl opravdu vydařený. Počasí bylo krásné, teplé, slunečné a občas i větrné. Proto nic nebránilo tomu, abychom využili větrné podmínky a vyrazili s draky na kopec.
Celý nedělní den byl opravdu již od rána jako stvořený na pouštění draků, proto místní neváhali a vyrazili s draky na "Kalvárku".

30.10.2013

Celý článek....


Volby do poslanecké sněmovny 2013

25. a 26. října proběhly Volby do poslanecké sněmovny. Jednalo se o mimořádné volební klání - tentokráte s velkou účastí nových  malých stran s velkými ambicemi.

Voliči si žádali změnu, a tak se vyrazilo tento požadavek proměnit ve skutečnost. I v Janovicích a u nás na Bystrém se v tyto dny otevřeny dveře volebních místností. A protože jsem opět u toho byl, přináším fotoreportáž z průběhu obou dní.

27.10.2013

Celý článek...


KopAtanec vol.3

opět na Bystrém a tentokrát na zcela novém travnatém povrchu hrací plochy hřiště u naší Bystřanky.

Náš tým, zapojený v projektu ThinkBig, završuje své půlroční snažení o revitalizaci hřiště za podpory Nadace Telefonica. Předání hrací plochy je tak stylově spojeno s velkou sportovní fotbalovou akcí KopAtanec. Den 28.9.2013 se tak zapisuje do historie SOKOLA Bystré.

KopAtanec - již tradiční velká kopaná v místním podání - velký boj, mnoho fotbalistů, hudba, občerstvení... prostě vše, co k tomu patří.

Celý článek...

5.10.2013


17. ročník celostátní sportovní olympiády pro mládež s mentálním postižením

ve čtvrtek 19.9.2013 a v pátek proběhla dvoudenní akce ve Frýdku Místku. Naše družstvo soutěžilo ve složení Mirek a Zuzka Čalovi, René Žídek, Jana Muroňová a Petr Eliáš, tedy téměř stejné jako na loňské akci.

Na atletickém stadionu ve Frýdku Místku si sportovci proměřili své síly a dovednosti v různých disciplínách (hod kriketovým míčkem, štafetový běh, přetahování lanem, běh na 50 a 400m a skok do dálky).

22.9.2013

Celý článek...


Vítání občánků - Janovice 2013

Tak se naše Bystré zase o něco rozrostlo - no, ono ta tak úplně není, jen proběhlo na obci slavnostní vítání nových občánků a byl tam i "malý Bystřan".

Akce to byla velká, sešlo se sedmnáct malých dětí se svými rodiči a nejbližším příbuzenstvem. Sál na obecním úřadě byl plný. Proběhlo symbolické přivítání malých mezi občany obce starostou obce a zápis do kroniky. Rodiče převzali gratulaci a malý dárek.

22.9.2013

Celý článek...


Ahoj prázdniny 2013

Tak se děti přece jen musely rozloučit s prázdninami. Aby loučení bylo skutečně stylové, připravili pro ně členové místního    SOKOLA sportovní soutěžní odpoledne...

A kde jinde, než na hřišti u naší Bystřanky. Počasí se trochu mračilo, ale to tuto sobotu neodradilo mnohé a přišli.
A ti, co přišli, určitě nelitovali...

Celý článek...

4.9.2013


Křest nové knihy z tvorby Pavla Vančaty

Tak to tu zřejmě ještě nebylo - v neděli 18.8.2013 jsme měli možnost a čest se zúčastnit slavnostního křtu zcela nové knihy. Křest se odehrál v místě narození hlavní postavy knihy - Pavla Tofla, který svůj krátký život zakončil na frontě II.světové války.

Pavel Tofel se narodil v domě - místní hospody U Toflů. A tak byl křest velmi symbolický.

 

Celý článek...

23.8.2013


Rok provozu našeho WEBu.

Slavíme - skromně, ale slavíme.

3.8.2013 byl bez velké publicity zahájen provoz tohoto WEBu. Jedná se o mou soukromou aktivitu s cílem mapovat dění v obci, v které žiji.

Hlavním zdrojem je dění v místní části Janovic - na Bystrém. Na můj fotoaparát a mou přítomnost na téměř všech veřejných akcích si již většinou všichni zvykli a nebrání se fotografování.

Celý článek...

15.srpen 2013


Cestování křížem krážem 2013

Tak jako minulý rok, i letos jsme pod hlavičkou Sokolu zorganizovali prožitkový pobyt pro místní děti. Tentokrát jsme se drželi tématu „Cestování křížem krážem“. Vyrazili jsme ve středu 7. srpna, v odpoledních hodinách. Posádku tvořilo celkem 15 dětí a 4 dospělé osoby (chcete-li vedoucí). Počty pasažérů se měnily z minuty na minutu, ale žádné ztráty jsme nezaznamenali. Pojďte se podívat, jak naše putování probíhalo!

Celý článek...

15.srpen 2013


Tradiční "placková" zábava - to už patří k srpnu každého roku na Bystrém.

Vůně bramborových placků se rozlila v podvečerních hodinách dne 2.8.2013 po ploše hřiště naší Bystřanky. To Sokoli opět zvou k večernímu veselí.

První zájemci se objevili zároveň se zahájením akce, rychle se zaplnila plocha Bystřanky a na placky se brzo začala tvořit řada...

Celý článek...

13 srpen 2013


U nás na Bystrém je několik již standardních událostí, které se rok od roku opakují. Mezi nimi je právě "Hasičský výlet", který pořádá SDH Bystré - tedy naši hasiči.

Akce se koná vždy na konci července a jedná se o akci velkou a s velkým ohlasem místního významu smiley.
Sobotu, 27.7.2013, kdy se výlet konal, již máme za sebou, a tak se na ni můžeme podívat prostřednictvím našich fotografií.

Celý článek...

31 červenec 2013


Bystřanský pařez

Máme tu zase vydařenou akci - tentokrát Bystřanský pařez, který se konal již minulý rok a udál se v sobotu 15.6.2013. O co vlastně kráčí? Jde o olympiádu v podání místních občanů. A když olympiáda, tak se vším všudy. Ale to už předbíhám.

Celý článek...


23.ročník memoriálu Ladislava Gureckého a Karla Hovjackého

5.6.2013

Akce se uskukečnila u nás na Bystrém a dopadla velmi dobře.
Beskydská liga byla zahájena u nás v Údolí hromů a i když to vypadalo na propršenou soutěž, nakonec se počasí umoudřilo.

Naše obě hasičská družstva, jak ženy, tak muži, nám udělala radost a naší se rozhodně v soutěži neztratili. Jak to dopadlo, jaká byla nálada a kdo vyhrál - se dozvíte v našem článku.

Celý článek...


ThinkBig - tentoktáte z Janovic

Vendula Smitalová, Eva Motyková, Kristýna Varadyová - tři děvčata obhájila svůj námět podpory dobrovolnictví v hospici ve Frýdku - Místku a získala dostatečnou podporu hodnotící komise Nadace O2 a tím i zelenou pro realizaci svého projektu.

Ve čtvrtek byl zahájen první z řady dobrovolnických akcí za podpory Nadace O2 v rámci projektu ThinkBig.

Celý článek...


Máje, nebo májka je označení ozdobeného kmene stromu, který tvoří ústřední prvek jarních slavností rozšířených po většině Evropy. Nejčastěji bývá máje stavěna 30.dubna, nebo 1.května, ale v některých oblastech se staví v období svátku sv.Jiří (24.dubna), letnic (19.května), nebo nejčastěji letního slunovratu (21.června).

Jak je vidět, přesný termín stavění není zcela jednotný a tak Bystřané stavěli májku přesně 7.5.2013. A neptejte se mne proč... prostě proto.

Celý článek...


Jak je již tradicí, v květnu se schází zástupci obce, obce a občané Janovic a Janovice - Bystrého, aby krátce položením květiny a vzpomínkou uctili památku padlých v I. a II. světové válce.

V sobotu 7.5.2013 v odpoledních hodinách se sešlo cca 30 občanů. Sraz byl na odbočce z hlavní silnice k bývalé škole na Bystrém. Před budovou vývalé školy je od roku 1946 péčí místních občanů postaven památník, který připomíná jména třinácti padlých.

Celý článek...


Kapela EDEN

Pro Bystré se jedná o historii mnoha let. Kapela EDEN jednoduše patří k Bystrému a všichni místní ví, o co jde. A ti, co neví, mají možnost se zahloubat do minulosti místní, sice amatérské, ale o to aktivnější a na místní poměry úspěšné skupiny lidí, pro které byla a dosud je hudba velmi blízká a jsou ochotni pro ni obětovat svůj vlastní čas a invenci.

A tak přinášíme vzpomínky Břetislava Skotnicy o historii kapely a poté i fotoreportáž z proběhlého setkání členů kapely a jejich příznivců.

Celý článek...


25.duben 2013

a na noční obloze byl viděn zajímavý úkaz - částečné zatmění měsíce.

Nejde zase až tak o žádnou vyjímečnou záležitost - to se jen měsíc dostaně více, či méně do stínu, který vrhá země. Stín je pak vidět na ploše měsíce jako větší, či menší snížení odraženého světla od slunce.

25.4. bylo k vidění skutečně jen částečné zatmění, měsíc vstoupil do zemského stínu jen svým okrajem - uvádí se 1 až 2 procenta své plochy.

Celý článek...


Na Bystrém jsme zahájili novou tradici - turnaj v PEXESu

Že se u nás na Bystrém hrají karetní hry (jako je například mariáš) jistě nikoho nepřekvapí. Sokoli se rozhodli uspořádat turnaj v trochu jiné, za to známější, karetní hře – v pexesu.

 

Celý článek...


Velikonoce není jen "šmigrust", "mrskačka", "koleda", či jak se tyto činnosti různě nazývají. Také je možné se společensky družit a veselit se. A kde jinde na Bystrém, než v restauraci U Toflů. Poslední březnový den, respektive večer, byl tedy ve znamení zábavy.

 

Celý článek...


Tak - a Velikonoční svátky jsou zde...

Co to vlastně znamená? Je dobré se někdy ohlédnout do minulosti a objevit souvislosti. Takže, jak vlastně Velikonoce pojmout?

Letošní Velikonoce na Bystrém jsou svým způsobem velmi zvláštní, jak by pravil klasik "tento způsob jara se zdá být poněkud...rozmarný"...

Celý článek...


Sobota, 23.3.2013 - v restauraci U Toflů se začínají po obědě objevovat místní ženy a dívky. Co se děje, co je láká? No, bedlivý čtenář ví, že na odpoledne je připravena pod dohledem zkušené lektorky tvorba košíčků či zvířátek ze skleněných trubiček a korálků. Akce je připravena pro místní zájmence, kteří si chtějí vyzkoušet netradiční tvorbu ozdob, nebo se jen tak chtějí podívat na již vyrobené předměty.

Celý článek...


Když se u našeho domu, hned pod kamennou zídkou objeví první bílé okvětní lístky a to bez ohledu na to, zda ještě v místech, kde sluneční paprsky nestačí rozehřát zeminu a přeměnit zbytky sněhu na vodu - je jasné, že jaro je zde.

 

Celý článek...


Tradiční hasičský ples na Bystrém

Poslední únorový sobotní večer patřil místním hasičům a jejich tradičnímu bálu, který byl zároveň posledním v letošní bystřanské plesové sezóně.  Nutno dodat, že byl zakončen v opravdu velkém stylu! :-) Ostatně, jak to u hasičů bývá. Tak se na to pojďte společně s námi podívat.

 

Celý článek...


Sobotní odpoledne bylo ve znamení závodů na čemkoliv - sáňky, lopaty, boby, dokonce i nafukovací kolo bylo k vidění či kolo na lyži - prostě všechno se hodilo :-) Jak tedy první ročník závodního odpoledne na sněhu dopadl? Koukněte se sami.

 

Celý článek...


Tradiční dětský maškarní karneval na Bystrém

Dětský karvenal na Bystrém má již svou tradici. Hodně dětí z Bystrého i z Janovic se již dlouho před termínem těší a vybírá, spolu s rodiči, vhodnou masku. Minule jsem byla za "Sněhurku", nyní bych mohla za "čarodějnici"... jistě tak nějak probíhá v myšlenkách příprava dítěte. Jak krásné...

Takže - 9.února to vypuklo, sešlo se hóóódně dětí a bylo fajn. Byli sme u toho nejen jako pozorovatelé, fotograf, ale i spouluorganizátoři.

PS: rodičové, chcete fotky svých ratolestí - čtěte článek...

Celý článek...


LH24 extrémní závod jednotlivců a dvojic

LH - znamená samozřejmě Lysá Hora a 24 v názvu asociuje 24 hodin. Ano, dvacetčtyři hodin soutěžilo velké množství soutěžících ve výstupu na Lysou horu. Cílem bylo vydržet a vystoupat ze startu - rekreačního střediska Sepetná  na Lysou horu a zpět.

Tato sportovní akce poběhla již jako druhý ročník a pozor - měli jsme tam své zástupce z Bystrého.

Celý článek...


Prezidentské volby - druhé kolo

"Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky" - to je pravda. A také druhé kolo prezidentských voleb nebylo stejné...

Měl jsem tu čest se druhé volby osobně zúčastnit a tak vím, jak to vlastně probíhalo.

 

Celý článek...


Sokolský maškarní ples

Říká Vám něco pojem „plesová sezóna“? Tak berte na vědomí, že tento každoroční maratón plesů a bálu právě začal už i u nás na Bystrém. Jako první na trať vyběhli bystřanští Sokoli a to tuto sobotu, 26. ledna 2013. A nezačali jsme vůbec konzervativně, nýbrž vesele a v maskách!

Celý článek...


Hokejové utkání na Bystrém - II.ročník

Hokejové utkání na Bystrém? Oni tam mají stadion? A kde?

Takto nějak se mohli ptát neznalí místních poměrů. Přiznám se, i já si chvíli myslel, že se bude jezdit na ledě :-).
Ale bylo to úplně jinak...

To se vezme pár nadšenců, do toho se přidá špetka TJ Sokola, přiměřeně se posype bílým sněhem, zamíchá hrably, uplácá lopatou a následně odhrne za pomoci zemědělské techniky. A nakonec krátce uvede do varu. Podává se za všeobecného veselí hned vedle Bystřanky.

Celý článek...


Výroční členská schůze - valná hromada SDH Bystré

Pod pojmem "valná hromada" si můžeme představit ledacos. Valnou hromadu svolávají velké akciové společnosti, proč by valnou hromadu nemohl svolat SDH Bystré?

A tak byl stanoven čas a místo, včas rozneseny řádné pozvánky. Na nich stálo: "sejdeme se v restautaci U Toflů dne 19.1.2013 od 17-ti hodin".

Celý článek...


Trojkový mariáš na Bystrém

"Barva - dobrá", "flek", "sto"... takové hlášky zaznívaly celé odpoledne v restauraci U Toflů.
Bylo 13. ledna a zde se konalo první kolo čtvrtého ročníku průběžné soutěže mariášníků ze šesti "mateřských hospod".

 

Celý článek...


Bystřané volili prezidenta - I.kolo

11. a 12.1.2013 se zapíše do dějin - proběhlo první kolo historicky první přímé volby prezidenta ČR. Na Bystrém se samozřejmě volilo také. Volilo se s hojnou účastí, své přání vyslovilo 76% všech bystřanských voličů...

 

Celý článek...


Rekapitulace 2012

A máme za sebou prvních pár měsíců provozu v roce 2012. Jak jsme avizovali v úplně prvním článku, tento WEB byl zprovozněn 3.8.2012 a je v běhu již 5 měsíců. Změnilo se označení roku a tak je čas na rekapitulaci - tedy alespoň malou...

Celý článek...
Články 2013Speciální WEB ze Setkání Bystřanů

je překopírován na nové místo - zde na náš WEB.

Stačí kliknout na obrázek.


Máte námět na článek z Bystrého?

Neváhejte, uvítám upozornění na akci, tak i fotografie, text...

S článkem pomůžu, upravím, stejně tak i s fotografiemi, každý příspěvek je vítán. Těším se na spolupráci.

Stačí mne kontaktovat.

-vl