Bystřané 2014

Sraz Bystřanů na Bystrém - září 2014

Vladimír Kutlvašr - 10.9.2014

Ještě, než se vypravíme podívat se na setkání, je nutné zmínit v krátkosti historii společného partnerství, na jehož základě se pravidelná setkání konají.

Partnerská spolupráce byla založena zástupci jednotlivých obcí a měst již v roce 1998. Každá z obcí je nositelem hlavního setkání obcí a měst s názvem Bystré v intervalu dvou let.

Motto partnerství:

Smyslem je přesvědčení, že partnerská spolupráce měst a obcí představuje významný pozitivní prvek sbližování občanů, spolupráce a výměny zkušeností na úrovni komunální problematiky, kultury, sdružení, spolků, mládeže a občanských aktivit.  

V minulosti proběhla tato setkání:

  • r.1998 - Bystré, okres Svitavy                                              
  • r.2000 - Bystré, okr. Vranov nad Toplou                               
  • r.2002 - Bystré, okr. Rychnov nad Kněžnou    
  • r.2004 - Stárkov - Bystré, okr. Náchod                                 
  • r.2006 - Bystré, okres Svitavy                                               
  • r.2008 - Bystré, okr. Vranov nad Toplou                               
  • r.2010 - Bystré, okr. Rychnov nad Kněžnou                          
  • r.2012 - Janovice - Bystré, okr. Frýdek Místek                     
  • r.2014 - Bystré, okr. Svitavy                                                  

Naše Janovice-Bystré do systému pořadatelství vstoupilo v roce 2012. Pozorný čtenář objeví nesoulad v pořadí - v roce 2014 měla být na řadě obec Stárkov - Bystré. Partnerská obec však po důkladném zvážení došla k závěru, že na tak velkou akci jednoduše v roce 2014 nemá dostatek organizátorů. Aby nebyla přerušena šňůra akcí, vzalo na sebe organizaci dalšího setkání město Bystré okr. Svitavy.

Termín setkání byl stanoven na dny 5. až 7. září 2014. Setkání bylo začleněné do velkých zámeckých slavností, které se konají v městě Bystré každý rok. Jedná se o Zámecké slavnosti, které se konají v prostorech zámku na Bystrém v jeho překrásném parku.


Takže - > den první - vyrážíme

Odjezd byl stanoven na 13:30 v pátek od restaurace U Toflů. Vlastimil přistavil velký autobus (však nás bylo 43), provedlo se sčítání účastníků a nabalily se potřebné osvěžující potřeby. S sebou jsme vezli i bečku dobrého piva - přece nepojedeme s prázdnou.

Jak bylo stanoveno,  tak jsme také vyrazili. Máme před sebou 204 km a to je cca 2 až 3 hodiny jízdy. Bylo pěkné počasí a předpověď slibovala, že také po oba dny vydrží. Pročítali jsme si připravený program a dohadovali jsme se, co nás vlastně na místě čeká. 

Jedna přestávka na cestě byla vyžádána - ach ti kuřáci. Ale časový plán byl v pohodě plněn, a tak jsme si ji mohli dovolit. Ukrajovali jsme poslední kilometry a obloha se začala zabarvovat do zlověstné šedé barvy. První kapky dopadly na čelní sklo těsně před průjezdem značky s nápisem BYSTRÉ. Naštěstí se ukázalo, že nás příroda jen chtěla škádlit - než jsme dorazili na náměstí, kde již čekala vítací delegace, pršet přestalo a mokré chodníky rychle vysychaly.

Město Bystré (ano, jedná se o město s počtem obyvatel nižším než máme my - cca 1600) nás jednoduše uchvátilo (a to myslím, že všechny, bez rozdílu). Ale, časový harmonogram byl neúprosný, a tak na nějaké prohlížení nebyl čas. Srdečné přivítání - mnozí jsme se znali ze setkání u nás a rychle do prostor městského úřadu. Zde nás čekalo slavnostní přivítání starostou města a malé občerstvení. Na velkou diskuzi to ale nebylo, opět z časových důvodů. Vítání a občerstvení zástupců jednotlivých obcí šlo pěkně za sebou, všichni se do místností úřadu prostě nevejdeme. 

Při odchodu se již míjíme s dalšími. A  opět velké vítání a podávání si rukou - vše za pochodu a doslova na přechodu přes hlavní silnici. Ještě, že bylo již odpoledne a projíždějící řidiči byli poměrně klidní a chápající.

Autobus se zaplnil a vyrážíme do nedalekého rekreačního střediska, do penzionu Otakar (Bystré Hamry). Tuto cestu nakonec absolvujeme celkem šestkrát, ale to předbíhám. 

Před penzionem jsme museli pochvalně zatleskat řidičskému umění Vlastimila, který s milimetrovou přesností protáhl velký autobus přes úzkou příjezdovou lávku, aby jej nakonec vtlačil mezi parkující vozidla před penzionem. Holt, kdo umí, ten umí.

Další fáze - rozdělování klíčů - tedy, kdo kde bude bydlet. Nakonec zvítězil návrh - mladí do chatek, starší do penzinu, jak jednoduché. Všichni se ztratili, jak se rozešli do svých přidělených míst na spaní, ale odjezd byl naplánován za malou chvilku. Takže rychle odložit své osobní věci a opět zpět k autobusu.

Zpět byla cesta po stejné trase, někteří již nyní vtipkovali, že je potřeba dobře cestu sledovat - až půjdeme zpátky pěšky...

Cílem bylo něco, co u nás označujeme slovem "hasička". Co jsme ale objevili v cíli v nás opět zanechalo velký dojem. Obrovský areál, částečně zastřešený dřevěnou konstrukcí, lavičky a stoly k posezení, zděné zázemí pro prodej, otevřená plocha pro možné pořádání hasičských soutěží a velká zpevněná taneční plocha. To by bylo, kdyby to bylo i u nás!

Připravena byla večeře, každý obdržel lístky na výdej občerstvení a slavnostní společné zahájení mohlo začít. Zástupci každé z obcí a města pronesli krátký vítací proslov, pokukovali jsme po ostatních, bylo zde opravdu hodně lidí. Nenucená a neorganizovaná zábava se pomalu rozjela. Na pódiu zahráli muzikanti, ke slovu se dostali i kolegové ze Slovenska. 

Ti to opravdu řádně "rozbalili" a vůbec nevadilo, že se jedná jen o předehru k dalšímu dni a tanečníci nejsou oblečeni v tradičních krojích. Pěkná muzika vylákala lidi na taneční parket, svítící okna výdejny občerstvení lákala některé jako "mouchy na žárovku" - prostě - pěkný večer.

Postupně došlo k promíchání všech Bystřanu a Bysteráků, či jak si kdo říkal, společně se vzpomínalo na předchozí setkání, nebo jen tak plkalo. Později, když už muzikanti sbalili své nádobíčko, se rozezvučela zvuková aparatura a mohlo se pokračovat. To už byl taneční prostor plný a diskutovalo se jednoduše všude.

Nastal čas na návrat - to bylo velké dohadování, autobus byl jen jeden a mezi námi byly dva názory, jedni chtěli zůstat, jiní by již jeli do penzionu. Dohadovali jsme se tak dlouho, až se skutečně hodně přiblížila půlnoc. Naši nejmenší účastníci - synové Petry a Václava - už dávno spali na zadních sedačkách autobusu.

Nějak jsme se nemohli všech dopočítat, nechtěli jsme někoho jen tak nechat a odjet. Nakonec zůstali jen dva odvážlivci, kteří trvali na tom, že nejedou a nějak se dopraví na penzion sami. Ráno tam skutečně byli, ale jak se dostali do poslete, to skutečně nemohu sloužit :-). Později, již po půlnoci, se ozval hlahol zpěváků - to přijížděli kolegové Bystřané ze Slovenska. Zpěv jim vydržel - a dlužno říci, že někteří z našich jim zdatně sekundovali - dlouho do noci, ale to již nevím, zavřeli jsme okno od pokoje a raději hlahol zaspali.

Pokračování příště...