Bál ČČK Janovice

Bál Českého Červeného kříze Janovice

Vladimír Kutlvašr - 5.2.2014

Bálová sezóna je v plném proudu, a tak jsem se vydal mrknout i na akci, pořádanou členy Českého červeného kříže Janovice.

Bál se konal v kulturním centru Bystrého, v restauraci U Toflů, ve večerních hodinách prvního únorového dne 2014. Na zvacím plakátu byla uvedena, pro mne neznámá, hudební skupina ŠramlBojs.  A tak jsem byl zvědav.


Začátek, jak jinak, probíhá zcela stejně, jako u jakékoliv podobné akce. Ono, co také vymýšlet jiného, velikost a dispozice sálu jsou dány a dostatečně vyhovují. 

Pódium je již plné muzikantského nádobíčka, pořádné bicí - takové se tady jen tak nevidí, samé kabely a poměrně velký mixážní pult. Na poměry Bystrého - perfektní. 

Před restaurací si odfoukne svými brzdami velký autobus, který přiváží vážené hosty z Janovic a restaurace se zaplňuje. U vstupu do sálu sedí nezbytná "pokladní" a zahájení bálu se blíží.

Mikrofonu se chopí zástupkyně ČČK paní Lenka Malíková a přeje všem hostům pěknou zábavu a něco štěstí u tomboly, která je naplánována na pozdější hodinu.

Dělám několik záběrů svým fotoaparátem a všímám si, že někteří hosté trochu znejistí (co to ten chlap fotí a proč?). No, tvářím se profesionálně a snažím se moc neukazovat. Prvotní ostych však za chvíli šel stranou, nicméně jsem na několik otázek "proč" přece jen musel odpovědět. Asi jsem ale všechny uspokojil a věřím, že se fotky z bálu nakonec budou všem líbit.

Ale zpět k večeru a k bálu - muzikanti začali hrát známé melodie a na tanečním parketu  se objevují první taneční páry. Všímám si však pohybu a ruchu v předsálí - to se již připravují mažoretky pod vedením Lucie Hofmanové na své slavnostní vystoupení. Hlavní bod programu je zde. 

Pěkná hudba, mládí a nakonec i ty nejmenší - potlesk byl skutečně zasloužený. A já využívám toho, že jsem měl již jednou možnost tuto choreografii shlédnout, a tak se komponují snímky malých mažoretek rozhodně lépe.

Muzikanti opět zvou na sál k tanci a já se domlouvám s organizátory, na kdy se plánuje vyhodnocení vyhlášené soutěže o nejlepší klobouk a papuče. Upřímně - moc klobouků jsem zatím neviděl.

Ale to se změnilo s vyhlášením soutěžního klání později večer. Klobouků bylo totiž nakonec poměrně dost. "Nosiči" klobouků se shromáždili v kruhu na sále a za zvuku famfáry byl porotou vybrán ten nejlepší. Ceny za nejlepší klobouk i papuče jsou předány, ale parket se nevyprazdňuje. Stíhám ještě udělat rychle několik fotek a už se na sál pro taneční rej nevejdu.

Ještě později večer dochází k losování připravené tomboly. Rozdává se mnoho výher, od sady toaletního papíru (praktická věc), přes doplňky do domácnosti, až po dobré víno. U většiny stolů jsou vidět výhry, a tak jsou všichni investoři do losů nakonec uspokojeni.

Odcházím kolem půlnoci s dobrým pocitem pěkného večera, uspořádaného členy ČČK Janovice. Ještě za mnou utíká kapelník s prosbou o zaslání fotografií kapely a já odjíždím - čeká mne práce na počítači... výsledek je vidět ve speciální fotogalerii.